Το... χρέος της η Πόρτο

Γιώργος Φραδελάκης

Χέρι-χέρι συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πορτογαλικού πρωταθλήματος Πόρτο και Μπενφίκα, αφού μετά και το διπλό των «δράκων» επί της Εστορίλ, συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μετά την εύκολη επικράτηση των «αετών» το Σάββατο επί της Ζιλ Βιθέντε, η νίκη για την Πόρτο ήταν επιτακτική κόντρα στην νεοφώτιστη Εστορίλ, η οποία δεν κατάφερε τελικά να κάνει την έκπληξη.

Μόνο εύκολα πάντως δεν ήρθε το τρίποντο για την ομάδα του Περέιρα, που τα είδε... σκούρα στο πρώτο μέρος. Μόλις στο 9' εξάλλου βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το τέρμα του Βιτόρια και το 1-0 ήταν στο σκορ του ημιχρόνου. Στην ανάπαυλα βέβαια φαίνεται πως έπιασαν τόπο οι φωνές του Πορτογάλου τεχνικού και με την συμπλήρωσε την πρώτου τετάρτου της επανάληψης, είχε ήδη γίνει την ανατροπή.

Μόλις ένα τρίλεπτο χρειάστηκε για να «καθαρίσει» το ματς, με τον Βαρέλα να ισοφαρίσει στο 57' και στο 60' ο Μαρτίνεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.