To κάστρο των «Κανονιέρηδων»!

Θάνος Σαρρής

Η Άρσεναλ υποδέχεται την Σάλκε στον όμιλο του Ολυμπιακού, θέλοντας να διατηρήσει το απίστευτο ρεκόρ που έχει στην έδρα της στο Τσάμπιονς Λιγκ με μη αγγλικές ομάδες! Το gazzetta.gr το παρουσιάζει.

Σεπτέμβριος του 2003. Η Άρσεναλ υποδέχεται την Ίντερ στην πρεμιέρα της στο Τσάμπιονς Λιγκ της περιόδου 2003/04. Η γιορτή όμως δεν εξελίσσεται όπως την περίμεναν οι Λονδρέζοι. Οι Νερατζούρι μπαίνουν στο Χάιμπουρι φουριόζοι και με τα γκολ των Χούλιο Κρουζ, Άντι φαν ντερ Μέιντε και Ομπαφέμι Μάρτινς καταφέρνουν να κάνουν το τελευταίο διπλό μη αγγλικής ομάδας στην έδρα των Gunners για το Τσάμπιονς Λιγκ! Από τότε, οι παίκτες του Βενγκέρ έχουν καταφέρει να γράψουν το δικό τους σερί.

Σε 48 εντός έδρας παιχνίδια είναι αήττητοι από μη αγγλικές ομάδες στην έδρα τους για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι μοναδικοί που έχουν καταφέρει να κερδίσουν τους «Κανονιέρηδες» στο «σπίτι» τους, είναι συμπατριώτες τους και αυτό μόνο δύο φορές! Η πρώτη ήταν η Τσέλσι, την ίδια περίοδο με την Ίντερ, η οποία και έβαλε τέλος στην πορεία της Άρσεναλ εκείνη τη χρονιά. Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στα προημιτελικά στον Λονδρέζικο εμφύλιο, με τους «Μπλε» να κερδίσουν στο Χάιμπουρι με 1-2, χάρη στα γκολ του Λάμπαρντ στο 51' και του Γουέιν Μπριτζ στο 87' και ενώ είχαν προσωρινά ισοφαριστεί στο 46' από τον Ρέγιες.
Δεύτερη και... τελευταία ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τον Μάιο του 2009. Παίζοντας πλέον στο Emirates, οι Gunners βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-3 απ΄οτα γκολ των Παρκ και Κριστιάνο Ρονάλντο (δις) και το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Φαν Πέρσι στο 76'. Ήταν το ματς που ουσιαστικά στέρησε από την ομάδα του Βενγκέρ την πρόκριση της στον τελικό, εκεί που πήγαν τελικά οι «Κόκκινοι Διάβολοι» για να χάσουν από την Μπαρτσελόνα. Συνολικά, σε αυτά τα ματς έχει 36 νίκες και 10 ισοπαλίες, εκ των οποίων την μία έχει καταφέρει να πάρει ο Παναθηναϊκός, ενώ μετά τη Γιουνάιτεντ έχουν περάσει 16 εντός έδρας ματς χωρίς ήττα!
Στην έδρα της λοιπόν, η Άρσεναλ δεν έχει χάσει από κανέναν άλλο αντίπαλο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Και φυσικά, μιλάμε για σχεδόν πενήντα παιχνίδια, αφού οι Λονδρέζοι μπορεί να περνούν περίοδο ξηρασίας όσον αφορά τους τίτλους, αλλά είναι πάντα... πιστοί στο ραντεβού τους στην Ευρώπη. Και όλα αυτά τα χρόνια έχουν υποδεχθεί αρκετούς μεγάλους αντίπαλους, οι οποίοι έρχονταν για να σπάσουν το σερί αλλά έφευγαν με τα χέρια άδεια. Αντίπαλοι όπως η Μπαρτσελόνα, η Λίβερπουλ και η Μίλαν! Αν καταφέρει να προκριθεί και φέτος, θα είναι η 13η φορά που περνάει από τους ομίλους, ενώ σε περίπτωση νίκης επί της Σάλκε θα έχει 100% επιτυχίας στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης.
Ένα χαρακτηριστικό της Άρσεναλ αυτά τα χρόνια στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι η επιμονή της, γεγονός που την έχει οδηγήσει στο να «καθαρίσει» αρκετά ματς την ώρα που ο αντίπαλος είχε αρχίσει να πιστεύει ότι θα έφευγε από το Λονδίνο με θετικό αποτέλεσμα. Μετά την ήττα από την Ίντερ την χρονιά 2003/04, η νίκη απέναντι από την Ντιναμό Κιέβου ήρθε με γκολ του Άσλεϊ Κόουλ στο 88`. Την περίοδο 2005/06, η Τουν έφτασε κοντά στην έκπληξη μέσα στο «Χάιμπουρι», αλλά υπολόγιζε χωρίς τον... Μπέργκαμπ, ο οποίος στο 92` χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Το 2008/09 ο Μπέντνερ ήταν εκείνος που σκόραρε στο 87` για να λυτρώσει την Άρσεναλ απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου, ενώ την επόμενη περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε «αντέξει» μέχρι το 78`, για να δεχτεί στη συνέχεια δύο γκολ από Φαν Πέρσι και Αρσάβιν μέσα σε οκτώ λεπτά. Πέρυσι, ο Ολλανδός «καθάρισε» στο τέλος το ματς με την Ντόρτμουντ.
Ο Βενγκέρ τόνισε ότι θέλει νίκη για να ξεπεράσει η ομάδα του το σοκ της ήττας από την Νόριτς, η οποία την άφησε 10 βαθμούς πίσω από την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ και θέλει... να χρυσώσει το χάπι με την Ευρώπη. Είναι η ομάδα άλλωστε που φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ μετουσιώνει σε ποσοστό 36% τις ευκαιρίες της σε γκολ, ούσα πιο αποτελεσματική από κάθε άλλη! Από την άλλη, οι «Βασιλικοί Μπλε» δεν έχουν καν πετύχει γκολ στα τέσσερα από τα τελευταία πέντε ματς τους με αντίπαλο αγγλική ομάδα. Η συγκυρία είναι καλή για να συνεχιστεί το σερί, αν και οι Γερμανοί έχουν δείξει ότι αποτελούν μία τρομερή επικίνδυνη ομάδα, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Μένει να δούμε μέχρι πότε το κάστρο θα παραμείνει απαραβίαστο!