Πασάς 26 ετών ο Ολυμπιακός (vids)

Στα Γιάννενα απέναντι στον ΠΑΣ δοκιμάζεται ο Ολυμπιακός και το gazzetta.gr θυμίζει την θετική παράδοση των «ερυθρολεύκων» που κρατά από το 1986.

Το κουμπί της ομάδας των Ιωαννίνων φαίνεται ότι έχει βρει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά προέρχεται από έξι σερί θετικά αποτελέσματα μέσα στην έδρα των «Ζωσιμάδων», μια παράδοση που κρατάει από τις 26 Ιανουαρίου του 1986.

Βλέπεις νίκη του Ολυμπιακού στα Ιωάννινα με σκορ 2-0; Παίξτο σε απόδοση 6.25 στην bwin

Τότε ήταν η τελευταία φορά που οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι από το συγκεκριμένο γήπεδο αφού γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-1 μέσα στο χιόνι από την ομάδα του Γκερντ Πρόκοπ. Από εκείνο το ματς έχουν διεξαχθεί άλλες έξι αναμετρήσεις των δύο ομάδων στα Ιωάννινα.

Ο Ολυμπιακός μετράει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες. Μάλιστα, στην τελευταία τους επίσκεψη, για το περυσινό πρωτάθλημα οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα του ΠΑΣ με σκορ 4-0. Οι νταμπλούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε 22 λεπτά πέτυχαν τέσσερα γκολ, με πρωταγωνιστές τους Τζιμπούρ και Μιραλάς.