Ελλάδα... μέρος δεύτερο (vids)!

Γιώργος Βροντάκης

Η Εθνική Ελλάδος... φορτσάρει στο δεύτερο ημίχρονο και όπως παρουσιάζει το gazzetta.gr η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μεταμορφώνεται μετά το 46'!

Ο Φερνάντο Σάντος ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Εθνικής Ελλάδος το καλοκαίρι του 2010, παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Οτο Ρεχάγκελ. Ο Πορτογάλος προπονητής ξεκίνησε την προσπάθεια του με τη «γαλανόλευκη» από τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2012.

Ο Σάντος έχει κοουτσάρει την Εθνική σε 16 επίσημα παιχνίδια και όπως παρουσιάζει το gazzetta.gr στα 10 από αυτά, η Ελλάδα έχει μεταμορφωθεί στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας συνεχώς μετά το 46', ενώ έχει γυρίσει και δύο ματς.

Φάνηκε από το ντεμπούτο ο Σάντος

Η καλή μέρα λένε φαίνεται από το πρωί και στο επίσημο ντεμπούτο του Φερνάντο Σάντος στο τιμόνι της Εθνικής φάνηκε τι θα επακολουθήσει. Ο Πορτογάλος καθοδήγησε την Εθνική Ελλάδος στις 3 Σεπτεμβρίου 2010 στην πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2012 κόντρα στη Γεωργία στο «Καραϊσκάκης». Το πρώτο ημίχρονο πήγε χαμένο με τους Γεωργιανούς να προηγούνται στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ήρθε η ισοφάριση με γκολ του Σπυρόπουλο.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε κόντρα στη Λετονία στη Ρίγα τον Σεπτέμβρη του 2011 με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον Τσάουνα στο 19΄, ενώ το «Χ» ήρθε στην επανάληψη με γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου (84').

Ίδιο έργο και στο Euro 2012

Η τελευταία φορά που η Ελλάδα έχανε στα πρώτα 45' και ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος ήταν στην Πολωνία και στα τελικά του Euro 2012. Η συν-διοργανώτρια νικούσε στο ημίχρονο με γκολ του Λεβαντόφσκι (17'), όμως, ο Σαλπιγγίδης (51') έδωσε τον βαθμό στη «γαλανόλευκη».

Χ ημίχρονο, 1 τελικό

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έχει... πετάξει πέντε φορές το πρώτο ημίχρονο, ενώ «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στην επανάληψη. «Κουλουράκια» ήταν στα πρώτα 45΄, οι εντός έδρας αγώνες με Λετονία (Οκτώβρη 2010), Κροατία (Οκτώβρη 2011) και Λιθουανία (Σεπτέμβρη 2012), όμως έδωσαν τη νίκη με τους Λετονούς ο Τοροσίδης (58'), με τους Κροάτες οι Σαμαράς (71'), Γκέκας (79') και με τους Λιθουανούς οι Νίνης (55') και Μήτρογλου (72')!

Χ ημίχρονο, 2 τελικό

Το ίδιο έργο παίχτηκε και στα εκτός έδρας ματς με την Μάλτα (Μάρτιος 2011), όταν η νίκη με 1-0 ήρθε με τέρμα του Βασίλη Τοροσίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και με το Ισραήλ στο Τελ Αβίβ όταν «χρυσός» σκόρερ με το ίδιο σκορ ήταν ο Σωτήρης Νίνης στο 60'.

Οι ανατροπές...

Η Ελλάδα μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια παρουσίας του Φερνάντο Σάντος στον «γαλανόλευκο» πάγκο έχει γυρίσει δύο παιχνίδια που έχανε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0 και τελικά επικράτησε με 1-2. Η αρχή έγινε με τη Γεωργία τον Οκτώβριο του 2011 όταν ο Ταργκαμάτζε (19΄) έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, όμως, ο Φωτάκης (79') και ο Χαριστέας (85') «σφράγισαν» διπλό λίγο πριν το φινάλε.

Η δεύτερη και τελευταία φορά πριν την επόμενη σημειώθηκε πριν λίγες μέρες στη Λετονία. Την περασμένη Παρασκευή, οι Λετονοί νικούσαν στο ημίχρονο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσάουνα, όμως, η Εθνική Ελλάδος με... μπαλάρα στα επόμενα 45 λεπτά ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014 με σκόρερ τους Σπυρόπουλο (57') και Γκέκα (69').

1-1

72' Σπυρόπουλος / 3' Ιασβίλι

08/10/10

Ελλάδα – Λετονία

0-0

1-0

58' Τοροσίδης

0-1

60' Νίνης

06/09/11

Λετονία – Ελλάδα

1-0

1-1

19' Τσάουνα / 84' Κ. Παπαδόπουλος

07/10/11

Ελλάδα – Κροατία

0-0

2-0

71' Σαμαράς, 79' Γκέκας

11/10/11

Γεωργία – Ελλάδα

1-0

1-2

19' Ταργκαμάτζε / 79' Φωτάκης, 85' Χαριστέας

08/06/12

Πολωνία – Ελλάδα

1-0

1-1

17' Λεβαντόφσκι / 51' Σαλπιγγίδης

07/09/12

Λετονία - Ελλάδα

1-0

1-2

42' (πέν.) Τσάουνα / 57' Σπυρόπουλος, 69' Γκέκας

11/09/12

Ελλάδα – Λιθουανία

0-0

2-0

55' Νίνης, 72' Μήτρογλου