Στα ημιτελικά η Κορίνθιανς (video)

Μετά την Μπόκα Τζούνιορς, η Κορίνθιανς έγινε η δεύτερη ομάδα που πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες. Οι πρωταθλητές Βραζιλίας επικράτησαν της Βάσκο Ντα Γκάμα με 1-0 στον βραζιλιάνικο «εμφύλιο».

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο με μόλις ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Έμερσον, ενώ την ίδια ώρα η Βάσκο προσπαθούσε να απειλήσει με φάουλ του Ζουνίνιο Περναμπουκάνο. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έγιναν πιο επιθετικές έχοντας από ένα δοκάρι με τους φιλοξενούμενους να χάνουν απίστευτη ευκαιρία με τον Ντιέγκο Σόουζα (άλλοτε στόχος του Ολυμπιακού).

Τελικά η λύτρωση για την Κορίνθιανς ήρθε στο 88' με κεφαλιά του Παουλίνιο μετά από εκτέλεση κόρνερ. Αντίπαλος της «Τιμάο» στα ημιτελικά θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σάντος-Βελεζ.