Πανιώνιος - ΝΟ Χίου 11-9

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Πανιώνιος χάλασε τη γιορτή του διοργανωτή του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών ΝΟ Χίου, αποκλείοντας τον από το φάιναλ-4, επικρατώντας 11-9.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρώτο οκτάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 2-2, με τους Χιώτες να προηγούνται 5-4 στο ημίχρονο.

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο, με τον Πανιώνιο να πετυχαίνει 5 γκολ και να προηγείται 9-6.

Και ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρία τέρματα στο τελευταίο οκτάλεπτο, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και τελικά τη νίκη και την πρόκριση πήρε ο Πανιώνιος, με τους Μπργκούλιαν, Καλαϊτζή και Παπαποστόλου να πετυχαίνουν από 3 γκολ.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 5-1, 2-3

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 1, Περόπουλος, Κουτσιαλής 1, Μπργκούλιαν 3, Κουλιεράκης, Καλαϊτζής 3, Φαναριώτογλου, Παπαποστόλου 3, Σταυρόπουλος, Βέκκος, Ποταμιάνος, Μαντής, Δημακόπουλος, Παπαδόπουλος

ΝΟ Χίου (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 1, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς 1, Καλαργυρός 1, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 1, Παπούκας 2, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Καζάζης

Διαιτητές: Μπουδράμης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης