TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • SUPER LEAGUE
  • PREMIER LEAGUE
  • LALIGA SANTANDER
  • SERIE A
  • BUNDESLIGA
  • STOIXIMAN.GR GREEK BASKET LEAGUE
  • NBA
  • LIGUE 1
  • FOOTBALL LEAGUE
  • SÜPER LIG
  • PREMIER LEAGUE
  • LIGA ENDESA
  • LEGA A
  • BASKETBOL SUPER LIGI
  • A1 VOLLEY MEN
  • TENNIS
  • CLUB FRIENDLY
ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Κορυφαίοι Βαζαίος, Γκολομέεβ, Κυνηγάκης και πρώτος ο Ολυμπιακός! (pics)

Κορυφαίοι Βαζαίος, Γκολομέεβ, Κυνηγάκης και πρώτος ο Ολυμπιακός! (pics)

Κορυφαίοι Βαζαίος, Γκολομέεβ, Κυνηγάκης και πρώτος ο Ολυμπιακός! (pics)

Την Δευτέρα η απονομή στον πρωταθλητή Ολυμπιακό. Ξεχώρισαν οι Γκολομέεβ, Βαζαίος και Κυνηγάκης. 

Με πρωταγωνιστές τον Ανδρέα Βαζαίο, τον Κριστιάν Γκολομέεβ, τη Νόρα Δράκου και την Κέλυ Αραούζου ολοκληρώθηκε και η 3η ημέρα στο 88ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών που θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα στον Άλιμο. 

Ο Ανδρέας Βαζαίος που έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στα 200μ μικτή στα πρωινά προκριματικά το απόγευμα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο "κατεβάζοντας" και άλλο τον χρόνο του (1.58.27).  Ο Βαζαίος, στο αγώνισμα, έπιασε τον Γιάννη Κοκκώδη στην κορυφή (6 νίκες), ενώ στο σύνολο έφτασε τις 14 πανελλήνιες νίκες.

O Κριστιάν Γκολομέεβ μετά από τα 50μ ελεύθερο κέρδισε το χρυσό και στα 100μ ελεύθερο με 48.80 που είναι και το 17ο του!  Ο ασημένιος Παγκόσμιος πρωταθλητής των 50μ έφτασε μια ανάσα από το πανελλήνιο ρεκόρ του (48.68, 2016). Δεύτερος ήταν ο Γιάννης Γεωργαράκης ο οποίος πήγε πριν από λίγες ημέρες στο 1ο του Παγκόσμιο και έδειξε πάλι ότι το μέλλον του ανήκει.  Τερμάτισε σε 49.50 και "κατέβηκε" για πρώτη φορά τα 50''.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Νόρα Δράκου ήταν η νικήτρια με 55.85 και έτσι η κολυμβήτρια του Παναθηναϊκού έφτασε τα 3 χρυσά μετάλλια στη φετινή διοργάνωση και τα 20 σ' όλες όσες έχει κολυμπήσει.  

Η Κέλυ Αραούζου μπορεί να ήταν 2η στα 800μ ελεύθερο αλλά πήρε το χρυσό στα 1500μ με 16.59.98.  Στα 800μ ελεύθερο ανδρών ο Θανάσης Κυνηγάκης ήταν 1ος με 7.58.23, κάτι λιγότερο από 3 δεύτερα από το πανελλήνιο ρεκόρ (7.55.67) του Σπύρου Γιαννιώτη. Την απονομή των μεταλλίων στους νικητές σ' αυτό το αγώνισμα έκανε ο Σπύρος Γιαννιώτης ο οποίος είναι πλέον προπονητής στον Πανελλήνιο ΓΣ. 

Η Νικόλ Παυλοπούλου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ μικτή ατομική με 2.17.16 σχεδόν ένα δευτερόλεπτο πίσω από το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (2.16.22), ενώ στα 50μ πρόσθιο γυναικών στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μαρία Δρασίδου με 32.08. 

Στα 50μ πρόσθιο ανδρών πρώτος ήταν ο Γιάννης Καρπουζλής με 28.17. 

Στη σκυτάλη 4χ200μ ελεύθερο, στις γυναίκες πρώτευσε ο ΠΑΟΚ με 8.28.77, ενώ στους άνδρες ο ΑΝΙ Αργυρούπολης με 7.24.08, ενώ στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας, τη μικτή σκυτάλη 4χ100μ Μικτή Ομαδική, πρώτευσε ο Ολυμπιακός με 3.57.24.

Μετά και τους τελικούς της 3ης ημέρας, ο Ολυμπιακός είναι και τυπικά πρωταθλητής και την Δευτέρα θα γίνει η απονομή του τίτλου στους Πειραιώτες.  

Οι 3 πρώτοι των επί μέρους βαθμολογιών:

ΑΝΔΡΕΣ: Ολυμπιακός 534, ΠΑΟΚ 315, Εθνικός Πειραιά 239

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Ολυμπιακός 421, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 248, ΠΑΟΚ 223

ΓΕΝΙΚΗ: Ολυμπιακός 955, ΠΑΟΚ 538, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 462,58. 

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των τελικών της 3ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ

50μ. πρόσθιο

1. Γιάννης Καρπουζλής (Ολυμπιακός)                 28.17

2. Παναγιώτης Σαμιλίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης)         28.22

3. Κώστας Μερετσόλιας (Παλαιό Φάληρο)              28.74

4. Σπύρος Κρανιάς (Παλαιό Φάληρο)                  28.91

5. Κώστας Σμιτιάνος (Ωκεανός)                      29.05

6. Σπύρος Αντωνίου (Παλαιό Φάληρο)                 29.07

7. Νιανγκούο Λιου (ΑΝΟ Γλυφάδας)                   29.14

8. Ρωμανός Αλυφαντής (Παναθηναϊκός)                29.16

100μ. ελεύθερο

1. Κριστιάν Γκολομέεβ (Εθνικός Π.)                 48.80

2. Γιάννης Γεωργαράκης (Παλαιό Φάληρο)             49.50

3. Οδυσσέας Μελαδίνης (ΠΑΟΚ)                       50.05

4. Απόστολος Χρήστου (Ολυμπιακός)                  50.51

5. Χρήστος Παπαδόπουλος (ΠΑΟΚ)                     51.12

6. Αλέξανδρος Σκουτέλας (Πανσερραϊκός)             51.25

7. Δημήτρης Ζουμπουλόγλου (Πανσερραϊκός)           51.41

8. Ηλίας Παλαιολόγος (Ολυμπιακός)                  51.78

200μ. μικτή ατομική

1. Ανδρέας Βαζαίος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)            1:58.27

2. Γιώργος Σπανουδάκης (Παναθηναϊκός)            2:02.02

3. Παναγιώτης Χιώτης (Ολυμπιακός)                2:04.53

4. Δανιήλ Γιουρτζίδης (Εθνικός Π.)               2:05.77

5. Χρήστος Μουζάς (Αρης Θεσ.)                    2:07.81

6. Παναγιώτης Βλαχογιαννάκος (Εθνικός Π.)        2:09.14

7. Λευτέρης Μανιός (ΣΑΚΑ)                        2:09.15

8. Γιάννης Κοκκινίδης (ΠΑΟΚ)                     2:11.18

800μ. ελεύθερο

1. Θανάσης Κυνηγάκης (Παλαιό Φάληρο)             7:58.26

2. Δημήτρης Νέγρης (Ολυμπιακός)                  8:01.13

3. Ανδρέας Γεωργακόπουλος (Ολυμπιακός)           8:11.61

4. Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ)                  8:14.93

5. Παύλος Ρωμανός (ΝΟ Καλαμακίου)                8:19.07

6. Γιώργος Αρνιακός (Ποσειδών Ιλισίων)           8:26.81

7. Γιάννης Στάμος (ΠΑΟΚ)                         8:27.22

8. Δημήτρης Καϊτατζής (Μακεδονικός)              8:27.75

4Χ200μ. ελεύθερο

1. ΑΝΟ Αργυρούπολης                              7:24.08

   (Δημητρίου, Μακρυγιάννης, Βελιάδης, Βαζαίος)

2. Ολυμπιακός                                    7:31.09

   (Μπολάνος, Αλογάκος, Μανιός, Σωτηρόπουλος)

3. ΠΑΟΚ                                          7:38.72

   (Ραγγούσης, Σοφιανίδης, Στάμος, Δαλδογιάννης)

4. ΑΝΟ Γλυφάδας                                  7:41.58

5. Παλαιό Φάληρο                                 7:43.56

6. Πανελλήνιος                                   7:48.97

7. Παναθηναϊκός                                  8:04.67

8. Άρης Θεσσαλονίκης                             8:31.90

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

50μ. πρόσθιο

1. Μαρίλεια Δρασίδου (Παναθηναϊκός)                32.08

2. Αγγελική Μαυραντζά (Γλαύκος Περιστερίου)        32.43

3. Ελένη Κοντογεώργου (Ολυμπιακός)                 32.98

4. Χριστίνα Λάζαρη (Άλμπατρος Άνω Λιοσίων)         33.57

5. Σοφία Δέστε (Δελφίνια Μεταμόρφωσης)             33.59

6. Αγγελική Αργυροπούλου (Ηλυσιακός)               33.89

7. Χαρά Αγγελάκη (ΝΟ Ηλιούπολης)                   33.95

8. Μαρία Κεφαλογιάννη (ΣΚ Ροή)                     34.08

100μ. ελεύθερο

1. Νόρα Δράκου (Παναθηναϊκός)                      55.85

2. Κάλια Αντωνίου (Κύπρος/ΠΑΟΚ)                    56.98

3. Βασιλική Μπάκα (ΠΑΟΚ)                           57.01

 . Σοφία Κλικοπούλου (Ολυμπιακός)                  57.01

5. Μάρθα Μάτσα (Ολυμπιακός)                        57.62

6. Ζαχαρούλα Καλογέρη (Ηλυσιακός)                  57.83

7. Λεόνι Ρίχτερ (Ελβετία)                          57.89

8. Γεωργία Παυλοπούλου (Ολυμπιακός)                58.38

200μ. μικτή ατομική

1. Νικόλ Παυλοπούλου (Ωκεανός)                   2:17.16

2. Ηλέκτρα Λεμπλ (Ολυμπιακός)                    2:17.44

3. Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟ Γλυφάδας)                    2:17.54

4. Μαρία Φιλοπούλου (Ολυμπιακός)                 2:21.98

5. Ελεάννα Κουτσουβέλη (Γλαύκος Περιστερίου)     2:24.10

6. Βασιλική Σταματάκη (Ηλυσιακός)                2:24.74

7. Μαρία Χατζηεφραιμίδου (Νίκη Βόλου)            2:26.10

8. Φιλίππα Κολοκότσα (ΑΣΚ Ντερή)                 2:26.96

1.500μ. ελεύθερο

1. Κέλλυ Αραούζου (Ολυμπιακός)                  16:59.98

2. Αφροδίτη Κατσιαρά (ΑΕ Χαϊδαρίου)             17:04.53

3. Ειρήνη Διακουμάκου (Παναθηναϊκός)            17:29.15

4. Ελένη Κεχαγιά (Αρης Θεσ.)                    17:37.51

5. Στέλλα Απλάντη (Ολυμπιακός)                  17:48.57

6. Μαρία Σιδέρη (Παλαιό Φάληρο)                 17:50.38

7. Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΝΟ Γλυφάδας)           17:58.60

8. Αγγελική Ζαμαρία (Παλαιό Φάληρο)             18:04.65

4Χ200μ. ελεύθερο

1. ΠΑΟΚ                                          8:28.77

   (Μπάκα, Αντωνιάδου, Ντουντουνάκη, Αντωνίου)

2. ΑΣΚ Ντερή                                     8:31.29

   (Ξ. Μητσάκου, Χρ.Μητσάκου, Κολοκότσα, Γεωργοπούλου)

3. Ηλυσιακός                                     8:34.47

   (Τροχαλάκη, Περιβόλα, Σταματάκη, Καλογέρη)

4. Ολυμπιακός                                    8:35.71

5. Παλαιό Φάληρο                                 8:37.34

6. ΑΕ Χαϊδαρίου                                  8:47.31

7. Άρης Θεσσαλονίκης                             8:49.06

8. Εθνικός Πειραιά                               8:49.70

ΜΙΚΤΟ

4Χ100μ. μικτή ομαδική

1. Ολυμπιακός                                    3:57.24

   (Χρήστου, Καρπουζλής, Λεμπλ, Κλικοπούλου)

2. ΑΟ Ωκεανός                                    3:59.58

   (Μπίλας, Σμιτιάνος, Δαμασιώτη, Παυλοπούλου)

3. ΠΑΟΚ                                          4:02.27

   (Σοφιανίδης, Τιτόπουλος, Ντουντουνάκη, Αντωνίου)

4. Εθνικός Πειραιά                               4:02.74

5. Παναθηναϊκός                                  4:04.57

6. Παλαιό Φάληρο                                 4:08.34

7. Άρης Θεσσαλονίκης                             4:10.36

8. Γλαύκος Περιστερίου                           4:13.08

Best of internet