TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • UEFA CHAMPIONS LEAGUE
  • NBA
  • 7DAYS EUROCUP
  • CHAMPIONS LEAGUE
  • FA CUP
  • CEV CUP
  • CHAMPIONS LEAGUE
  • TENNIS
  • CHALLENGE CUP
  • ΙΝΤΙAΝΑ ΠΕΙΣΕΡΣ -

    vs

    ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ -

  • ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ -

    vs

    ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ -

  • ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ -

    vs

    ΟΡΛAΝΤΟ ΜAΤΖΙΚ -

  • ΣΙΚAΓΟ ΜΠΟΥΛΣ -

    vs

    ΤΟΡΟΝΤΟ ΡAΠΤΟΡΣ -

  • ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ -

    vs

    ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ -

  • ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ -

    vs

    ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ -

  • ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ -

    vs

    ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘAΝΤΕΡ -

  • ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ -

    vs

    ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ -

  • ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ -

    vs

    ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ -

  • ΚΡΟΥ ΑΛΕΞAΝΤΡΑ -

    vs

    ΙΣΤΛΙΧ -

  • ΚΑΡΛAΙΛ ΓΙΟΥΝAΙΤΕΝΤ -

    vs

    ΦΟΡΕΣΤ ΓΚΡΙΝ ΡΟΒΕΡΣ -

  • ΧAΡΤΛΠΟΥΛ -

    vs

    ΕΞΕΤΕΡ ΣΙΤΙ -

  • ΙΠΣΟΥΙΤΣ -

    vs

    ΚΟΒΕΝΤΡΙ -

  • ΤΕΛΙΚΟ

    D SILVA/TJANDRAMULIA -

    vs

    AIAVA/CABRERA -

  • ΡΟΝΤΙΟΝΟΒΑ ΑΡΙΝΑ 0

    vs

    ΤΟΜΙΤΣ ΣAΡΑ 0

  • ΙΝΓΚΛΙΣ ΜAΝΤΙΣΟΝ 0

    vs

    CH. KEMPENAERS-POCZ 0

  • ΤΖΑΝΤΡΑΜΟΥΛΙΑ ΟΛΙΒΙΑ -

    vs

    ΦΟΥΡΛΙΣ ΤΖΕΙΜΙ -

  • TALIA GIBSON -

    vs

    ΑΙAΒΑ ΝΤΕΣΤAΝΕ -

  • ΜΠAΙ ΑΛΙΣΟΝ -

    vs

    ΜΠΕΛΙΝΤΑ ΒΟΛΚΟΚ -

  • ΠΕΡΕΖ ΕΛΛΕΝ -

    vs

    ΣAΝΤΕΡΣ ΣΤΟΡΜ -

  • ΜAΓΙΕΡΣ ΑΜΠΙ -

    vs

    ΜΠΟΖΟΒΙΤΣ ΑΛΕΞAΝΤΡΑ -

  • ΝΤΑ ΣΙΛΒΑ ΦΙΚ ΓΚΑΜΠΡΙΕΛΑ -

    vs

    ΠAΡΝΑΜΠΙ ΑΛΑΝA -

ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Μια «χεριά» από το 60ο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός! (pics)

Μια «χεριά» από το 60ο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός! (pics)

Μια «χεριά» από το 60ο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός! (pics)

Νίκες για Χρήστου, Δράκου, Ντουντουκάκη και Δημητριάδη. Στους 624,5 βαθμούς ο Ολυμπιακός, τον ακολουθεί με 339 ο ΠΑΟΚ.

Μια ανάσα από την κατάκτηση του 60ου πρωταθλήματος Ελλάδος στην κολύμβηση είναι ο Ολυμπιακός μετά και από την ολοκλήρωση της 2ης ημέρας του 88ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών που διεξάγεται στον Άλιμο. 

Ο σύλλογος του Πειραιά μετά και από την 2η ημέρα έχει 624,5 βαθμούς στη γενική βαθμολογία ενώ ο ΠΑΟΚ που είναι στη 2η θέση έχει κάτι παραπάνω από τους μισούς (339) και έτσι είναι τυπική διαδικασία η κατάκτηση του 24ου συνεχόμενου πρωταθλήματος. 

Στα αγωνίσματα ο Απόστολος Χρήστου μετά από την 2η θέση στα 200μ ύπτιο επέστρεψε στην κορυφή στα 50μ ύπτιο με 25.27 ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Νόρα Δράκου κέρδισε με 28.64 και διπλασίασε τα χρυσά της μετάλλια αφού είχε κερδίσει στην 1η ημέρα και στα 50μ ελεύθερο. 

Αυτή ήταν η 17η πανελλήνια νίκη για τον Απόστολο Χρήστου του Ολυμπιακού και η 19η για τη Νόρα Δράκου του Παναθηναϊκού, που επέστρεψαν μόλις την Τρίτη από την Νότια Κορέα και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. 

Η Άννα Ντουντουνάκη ήταν 2η στα 50μ ύπτιο αλλά πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ πεταλούδα με επίδοση 2.14.46 ενώ ο Στέφανος Δημητριάδης έφτασε τις 19 πανελλήνιες νίκες κερδιζοντας με 1.58.88 στα 200μ πεταλούδα! 

Στα 200μ ελεύθερο ανδρών πρώτος  ο Δημήτρης Δημητρίου (1.50.51), 2ος ο Κώστας  Εγγλεζάκης (1.50.54) και 3ος ο Δημήτρης Νέγρης (1.50.62). Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η  16χρονη Ανθή Λύρα κέρδισε με 2.03.54! 

Στα 100μ πρόσθιο ο Γιάννης Καρπουζλής πήρε το χρυσό με 1.02.50 και στις γυναίκες πρώτη ήταν η Αγγελική Μαυραντζά με 1.09.98.

Στα 400μ Μικτή Ατομική των ανδρών, ο 17χρονος Δανιήλ Γιουρτζίδης ήταν πρώτος με 4.23.95, αφού έγινε δεκτή η ένταση του σωματείου του (Εθνικός Πειραιά) κατά της αρχικής ακύρωσης του ενώ η Ηλέκτρα Λέμπλ, πρώτευσε στις γυναίκες με καλή επίδοση (4.51.35), αρκετά μακριά από την 2η Μαρία Φιλοπούλου (5.00.68).

Στις σκυτάλες 4χ100μ Μικτή Ομαδική, στους άνδρες πρώτευσε ο ΑΝΟ Αργυρούπολης (3.40.35) και στις γυναίκες ο Ολυμπιακός (4.17.51).

Οι βαθμολογίες, όπως διαμορφώθηκαν μετά και την 2η ημέρα του 88ου Εθνικού πρωταθλήματος, σ' ότι αφορά την πρώτη 3άδα:

ΑΝΔΡΕΣ: Ολυμπιακός 364, ΠΑΟΚ 197,5, Εθνικός Πειραιά 157,5

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Ολυμπιακός 260,5, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 170, ΠΑΟΚ 141,5

ΓΕΝΙΚΗ: Ολυμπιακός 624,5, ΠΑΟΚ 339, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 271,5

Οι αγώνες συνεχίζονται την Κυριακή  με τους προκριματικούς το πρωί (09.00) και τους τελικούς το απόγευμα (18.00).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των τελικών της 2ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ

50μ. ύπτιο

1. Απόστολος Χρήστου (Ολυμπιακός)                  25.27

2. Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ)                         25.65

3. Βαγγέλης Μακρυγιάννης (ΑΝΟ Αργυρούπολης)        26.06

4. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Άρης Θεσ.)                26.09

5. Στέργιος Μπίλας (Ωκεανός)                       26.23

6. Γιάννης Χρήστου (Ολυμπιακός)                    26.46

7. Γιώργος Σπανουδάκης (Παναθηναϊκός)              26.53

8. Κωνσταντίνος Φωτόπουλος (ΓΣ Περιστερίου)        26.90

200μ. ελεύθερο

1. Δημήτρης Δημητρίου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)         1:50.51

2. Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης (ΑΝΟ Γλυφάδας)        1:50.54

3. Δημήτρης Νέγρης (Ολυμπιακός)                  1:50.62

4. Ανδρέας Γεωργακόπουλος (Ολυμπιακός)           1:52.18

5. Δημήτρης Ραγγούσης (ΠΑΟΚ)                     1:53.04

6. Τάμας Τέρνερ (Ελβετία)                        1:53.05

7. Παναγιώτης Μπολάνος (Ολυμπιακός)              1:53.06

8. Δημήτρης Ζουμπουλόγλου (Πανσερραϊκός)         1:54.44

100μ. πρόσθιο

1. Γιάννης Καρπουζλής (Ολυμπιακός)               1:02.50

2. Κώστας Μερετσόλιας (Παλαιό Φάληρο)            1:02.98

3. Παναγιώτης Χιώτης (Ολυμπιακός)                1:03.61

4. Κώστας Σμιτιανός (Ωκεανός)                    1:04.49

5. Λευτέρης Μανιός (ΣΑΚΑ)                        1:04.77

6. Σπύρος Γκικόπουλος (Παναθηναϊκός)             1:05.13

7. Κλεομένης Μανουσαρίδης (ΓΣ Περιστερίου)       1:05.24

   Σπύρος Αντωνίου (Παλαιό Φάληρο)              ακυρώθηκε

200μ. πεταλούδα

1. Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)             1:58.88

2. Νίκος Ντάνος (ΑΟ Κολωνού)                     2:02.66

3. Κονσταντίν Κονσταντινέσκου (Ολυμπιακός)       2:03.04

4. Γιάννης Κοντοβάς (Νίκη Βόλου)                 2:04.42

5. Παναγιώτης Ζαρακάς (ΓΣ Περιστερίου)           2:04.62

6. Δημήτρης Σωτηρόπουλος (Ολυμπιακός)            2:06.12

7. Παναγιώτης Εμφιετζής (ΠΑΟΚ)                   2:06.88

8. Αναστάσιος Αθανασόπουλος (Πανελλήνιος)        2:08.54

400μ. μικτή ατομική

1. Δανιήλ Γιουρτζίδης (Εθνικός Π.)               4:23.95

2. Παναγιώτης Χιώτης (Ολυμπιακός)                4:27.81

3. Χρήστος Μουζάς (Αρης Θεσ.)                    4:28.80

4. Παναγιώτης Βλαχογιαννάκος (Εθνικός Π.)        4:29.92

5. Βασίλης Σοφικίτης (Πανιώνιος)                 4:29.94

6. Φώτης Κούργιας (ΑΝΟ Αργυρούπολης)             4:39.03

7. Γιάννης Κοκκινίδης (ΠΑΟΚ)                     4:39.82

8. Αλέξανδρος Μιαρίτης (Νίκη Βόλου)              4:45.30

4Χ100μ. μικτή ομαδική

1. ΑΝΟ Αργυρούπολης                              3:40.35

   (Μακρυγιάννης, Σαμιλίδης, Βαζαίος, Δημητρίου)

2. Ολυμπιακός                                    3:44.21

   (Γιαννόπουλος, Καρπουζλής, Δημητριάδης, Απ. Χρήστου)

3. ΠΑΟΚ                                          3:45.52

   (Σοφιανίδης, Βλαχόπουλος, Παπαδόπουλος, Μελαδίνης)

4. Εθνικός Πειραιά                               3:46.94

5. Παλαιό Φάληρο                                 3:48.58

6. Παναθηναϊκός                                  3:49.26

7. ΓΣ Περιστερίου                                3:53.77

8. Άρης Θεσσαλονίκης                             3:54.80

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

50μ. ύπτιο

1. Νόρα Δράκου (Παναθηναϊκός)                      28.64

2. Άννα Ντουντουνάκη (ΠΑΟΚ)                        29.20

3. Μελίνα Τροχαλάκη (Ολυμπιακός)                   29.57

4. Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟ Γλυφάδας)                      29.75

5. Βασιλική Κιρτσόγλου (Αρης Θεσ.)                 30.66

6. Ελεάννα Κουτσουβέλη (Γλαύκος Περιστερίου)       30.77

7. Νικολέττα Μάργαρη (ΑΕ Χαϊδαρίου)                30.82

 . Κάλια Αντωνίου (ΠΑΟΚ)                           30.82

200μ. ελεύθερο

1. Ανθή Λύρα (Παλαιό Φάληρο)                     2:03.54

2. Ζαχαρούλα Καλογερή (Ηλυσιακός)                2:03.59

3. Λεόνι Ρίχτερ (Ελβετία)                        2:04.30

4. Γεωργία Παυλοπούλου (Ολυμπιακός)              2:04.59

5. Βασιλική Μπάκα (ΠΑΟΚ)                         2:05.27

6. Αφροδίτη Κατσιαρά (ΑΕ Χαϊδαρίου)              2:05.33

7. Ξανθή Μητσάκου (ΑΣΚ Ντερή)                    2:06.68

8. Ναταλία Ιντζόγλου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)          2:10.25

100μ. πρόσθιο

1. Αγγελική Μαυραντζά (Γλαύκος Περιστερίου)      1:09.98

2. Ελένη Κοντογεώργου (Ολυμπιακός)               1:10.83

3. Νικόλ Παυλοπούλου (Ωκεανός)                   1:10.94

4. Μαρίλεια Δρασίδου (Παναθηναϊκός)              1:11.92

5. Μαρία Φιλοπούλου (Ολυμπιακός)                 1:11.99

6. Σοφία Δέστε (Δελφίνια Μεταμόρφωσης)           1:13.45

7. Ανδρομάχη Τασάκου (Αθλ. Ακαδ. Αστέρια)        1:13.68

8. Χριστίνα Λάζαρη (Άλμπατρος Άνω Λιοσίων)       1:13.74

200μ. πεταλούδα

1. Αννα Ντουντουνάκη (ΠΑΟΚ)                      2:14.18

2. Γεωργία Δαμασιώτη (Ωκεανός)                   2:14.62

3. Δήμητρα Τζιώρα (Μακεδονικός)                  2:20.49

4. Δανάη Καπρίνη (ΑΣΚ Ντερή)                     2:20.76

5. Αγγελική Ζαμαρία (Παλαιό Φάληρο)              2:20.84

6. Γεωργία Δερμεντζόγλου (Ηρακλής)               2:23.75

7. Μαρία Χατζηεφραιμίδου (Νίκη Βόλου)            2:23.97

8. Ιωάννα Γεωργοπούλου (ΑΣΚ Ντερή)               2:25.37

400μ. μικτή ατομική

1. Ηλέκτρα Λεμπλ (Ολυμπιακός)                    4:51.35

2. Μαρία Φιλοπούλου (Ολυμπιακός)                 5:00.68

3. Δάφνη Κουρουνιώτη (ΝΟ Βουλιαγμένης)           5:01.36

4. Βασιλική Σταματάκη (Ηλυσιακός)                5:02.06

5. Αγγελική Ζαμαρία (Παλαιό Φάληρο)              5:03.88

6. Κωνσταντίνα Μέτσιου (ΑΕ Χαϊδαρίου)            5:04.82

7. Γεωργία Κυριακοπούλου (Παλαιό Φάληρο)         5:09.48

8. Μαρία Χατζή (Άρης Θεσ.)                       5:10.86

4Χ100μ. μικτή ομαδική

1. Ολυμπιακός                                    4:17.51

   (Τροχαλάκη, Κοντογεώργου, Λεμπλ, Κλικοπούλου)

2. Γλαύκος Περιστερίου                           4:24.14

   (Ασπαραγκάθου, Μαυραντζά, Κουτσουβέλη, Τάρλεβ)

3. Παλαιό Φάληρο                                 4:24.61

   (Ντάλλα, Νταλίπη, Ζαμαρία, Λύρα)

4. Ηρακλής                                       4:26.32

5. ΑΣΚ Ντερή                                     4:27.25

6. Άρης Θεσσαλονίκης                             4:28.00

7. Εθνικός Πειραιά                               4:28.11

8. Παναθηναϊκός                                  4:30.74

Best of internet