ΑΕΚ-Ολυμπιακός: Κυριάρχησε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ!

Αντώνης Πατσούρας

Η ΑΕΚ κέρδισε με 27-24 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και έβαλε ... φωτιά στη Handball Premier. H AEK προηγήθηκε με +7.

Με σπουδαία εμφάνιση η ΑΕΚ "σταμάτησε" το απόγευμα της Κυριακής (24.2) τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας τον με 27-24 στον αγώνα της 18ης ημέρας της Handball Premier.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήταν καλύτερη στο παιχνίδι, έχασε μόλις μια φορά το προβάδισμα, και έφτασε στο +7 (24-17 στο 48'50)στο 2ο ημίχρονο. Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη φορά που κερδίζει στη διοργάνωση τον Ολυμπιακό και βάζει... φωτιά στη διοργάνωση αφού μετά από 18 αγώνες ο Ολυμπιακός συνεχίζει πρώτος με 33β αλλά τον ακολουθεί η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ που έχουν 32β.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο εκπληκτικός Γιάκομπσεν ο οποίος σταμάτησε στα 12 γκολ και οδήγησε την ΑΕΚ! Οι δυο ομάδες θα τα πουν ξανά στις 16/3 στην Πάτρα εκεί όπου θα διεξαχθεί ο τελικός του Κυπέλλου!

Το παιχνίδι είχε πολλές διακοπές λόγω υβριστικών συνθημάτων αλλά και για φτυσίματα ενώ για πρώτη φορά χρησιμοποιήθηκε το Video Referee.

Χέρι χέρι στην αρχή

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν γκολ-γκολ στα πρώτα λεπτά με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 3-4 με τον Κανδύλα αλλά με την ΑΕΚ να παίρνει φόρα στη συνέχεια. Η ΑΕΚ ισοφαρίζει με τον Νταρσουλάντ και με τους Γιάκομπσεν, Μπάλαζ κάνει το 6-4. Ο Ολυμπιακός κυνηγά και ισοφαρίζει σε 8-8 με το Αραπακόπουλο και τον Κανδύλα.

Η ΑΕΚ φτάνει πρώτη στο ... νήμα

Με Γιάκομσπεν και Μπάγιο η ΑΕΚ κάνει το 10-8 και στο 14-10 με γκολ του Μυλωνά 1,5 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Απλά ο Μπούμπαλο μειώνει σε νεκρό χρόνο σε 14-11 που είναι και το σκορ ημιχρόνου. Τεράστια εμφάνιση για την ΑΕΚ στο α' μέρος από τον τερματοφύλακα της Ραντούλε Ραντούλοβιτς ο οποίος αποκρούει κρίσιμα σουτ για την ομάδα του.

Στο +7 η ΑΕΚ, μείωσε στους 2 ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκινάει πολύ δυνατά στην επίθεση και με κορυφαίο τον Γιάκομπσεν "σφραγίζει" τη νίκη. Ο Κρητικός μειώνει σε 15-13 αλλά ο Παπαδιονυσίου πάει το σκορ στο 18-14 στο 36'. Ο Λέμος μειώνει αλλά ο Μυλωνάς και ο Γιάκομπσεν στο 40'στέλνουν την ομάδα τους στο +5 (20-15). Η ΑΕΚ φτάνει στο 23-16 και στο 24-17 με τον Γιάκομπσεν. Ο Συγγάρης αποκρούει πέναλτι του Τζηρά και κρατάει το 24-17. Με σερί 4-0 όμως ο Ολυμπιακός μειώνει σε 24-21 (Ρέινα, Τσίλης, Λέμος, Τσίλης) στο 54'20 αλλά ο Δανός κάνει το 25-21 σε κενή εστία.

Το παιχνίδι έχει πάρει... φωτιά. Ο Ρέινα μειώνει σε 25-22 στο 56.43 και ο Τσίλης σε 25-23 στο 58:00. Η ΑΕΚ όμως είναι ψύχραιμη και με τον Γιάκομπσεν κάνει το 26-23 στο 58'42. Ο Λέμος μειώνει σε 26-24 αλλά στο 59΄58 ο Δανός διαμορφώνει το τελικό 27-24.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 9-8, 11-9, 14-11 (ημχ.), 17-13, 20-15, 22-16, 24-17, 24-21, 27-21

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν 12, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 2, Νταρσουλάντ 1, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς, Ρέινα 4, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 1, Κόντης 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης, Τσίλης 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 47:31 Νταρσουλάντ (τρεις δίλεπτες), Δίλεπτα: 9-4, Πέναλτι: 2/2-3/4