Ολυμπιακός - Κόμλο 27-22

Δημήτρης Τομαράς

Τεράστια πρόκριση από τον Ολυμπιακό - «Όμιλο Ξυνή» επί της Κόμλο, στον αγώνα ρεβάνς του 2ου γύρου του EHF Cup! Οι Πειραιώτες ανέτρεψαν το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού (34-29), έχοντας τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, καθώς νίκησαν με 27-22 και προκρίθηκαν!

«Θρυλική» πρόκριση με ανατροπή! Ο Ολυμπιακός είχε χάσει 34-29 από την Κόμλο στο πρώτο μεταξύ τους ματς στον 2ο γύρο τυο EHF Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν νίκη με τουλάχιστον πέντε γκολ και χαμηλότερο σκορ από το 34-29 του πρώτου ματς, κάτι που κατάφεραν οριακά, με τρομερή άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Έπρεπε να κερδίσουν και να καλύψουν αυτήν την διαφορά. Τελικώς οι παίκτες του Ζαραβίνα κάνοντας κατάθεση ψυχής επικράτησαν 27-22 κι πήραν την πολυπόθητη πρόκριση στον Ρέντη & μπροστά στον κόσμο τους!
Στα τελευταία δέκα λεπτά το ματς είχε μεγάλο σασπένς και αγωνία. Η Κόμλο μείωσε με σερί τριών τερμάτων (24-19), με τον Τσιλιμπάρη να μπλοκάρει σωτήρια πέναλτι και να την σταματάει. Οι Τσίλης και Κάνδυλας κράτησαν τη διαφορά στα έξι τέρματα (25-19 και 26-20), ενώ ο Τζήρας έδωσε ανάσα επτά τερμάτων (27-20) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Οι Γέρκοβιτς και Ζόκαν κατέβασαν ξανά την διαφορά στα πέντε τέρματα (27-22) και είχαν την μπάλα στα χέρια τους για την τελευταία επίθεση. Ο Τσιλιμπάρης, όμως, και πάλι κατέβασε ρολά στο σουτ του Μάρκοβιτς, οκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, διατήρησε την διαφορά των πέντε τερμάτων που ήθελαν οι «ερυθρόλευκοι» και έστειλε τον Ολυμπιακό στον τρίτο γύρο του EHF Cup.
Κλειδί η σωστή διαχείριση της διαφοράς
Για τον Ολυμπιακό το κομβικό σημείο είναι πως διαχειρίστηκε σωστά την διαφορά. Οι Ούγγροι μείωσαν σε 25-20, αλλά ο Τζηράς ανέβασε ξανά το δείκτη του σκορ στο +6 γράφοντας το 26-20 στο 56:06! Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Δημήτρης Τζηράς με πέναλτι βρήκε δίχτυα. Οι Ούγγροι απάντησαν και μείωσαν στα 5 γκολ τη διαφορά, ένα λεπτό πριν την λήξη της συναρπαστικής αναμέτρησης! Ο Τσίλης αστόχησε στην επόμενη επίθεση και στα 30’’ που απέμεναν οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την άμυνα, διατήρησαν το +5 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση EHF Cup! Την Τρίτη (16/10) θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση από την οποία θα μάθουν οι Πειραιώτες τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσουν στο Γ' Γύρο της διοργάνωσης.
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-4, 10-6, 11-10, 14-12 (ημχ.), 16-15, 19-16, 22-16, 24-16, 25-19, 27-22
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Χιμένες Ρέινα 1, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 6.
ΚΟΜΛΟ (Μπάλιντ Κίλβινγκερ): Γκράνιτς, Κάτζιρζ, Μανιολοβιτι, Παλ, Μάρσεκ, Κόβατς, Μάρκοβιτς 6, Μπάλαζ 1, Σελίμες, Σουνάικο 1, Γέρκοβιτς 7, Ζκόκαν 1, Γκέμπχαρντ 1, Γκρούνφελντερ 2, Ομπράντοβιτς 3, Μάτιτς.
Διαιτητές: Μπουαχέ- Μέγερ (Ελβετία), Παρατηρητής: Κωνσταντίνου (Κύπρος), Κόκκινες: 36:13 Λέμος- Κάτζιρζ
Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 4/4-3/5