AEK - Mπέρχεμ 32-25

Η ΑΕΚ νίκησε 32-25 την Μπέρχεμ στο πρώτο ματς των προημιτελικών του Challenge Cup, στο ΟΑΚΑ και έθεσε τις βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ παρά την απουσία του Χρήστου Μυλωνά και τον τραυματισμό που αντιμετώπισε ο Μάλικ Χόγκας, ο οποίος αγωνίστηκε κανονικά δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα για να φτάσει σε μία εμφατική νίκη, που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Το Σουηδία-Χιλή στη Novibet με 0% γκανιότα* *Ισχύει για την αγορά Νικητής αγώνα πριν την έναρξη σε επιλεγμένα ματς

Αναφορικά με το ματς η Ένωση έδειξε από την έναρξη του ματς της ...άγριες διαθέσεις της, εξασφαλίζοντας προβάδισμα 5-1 στο πρώτο δεκάλεπτο και 10-3 στο 10'. Η διαφορά στο σκορ δεν έπεσε κάτω από τα 6 τέρματα έως και το 23:40, όταν ο Ζαμπούνη ξανά αύξησε σε 14-8, με τη ομάδα του Λουξεμβούργου να μειώνει με τον Μπρίντερ σε 17-13 στο ημίχρονο.

Οι Λουξεμβούργιοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον «δικέφαλο» ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα και να μην κινδυνεύει σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο 33:27 μείωσαν σε 18-15 με τον Γκεμπάρε, όμως η ΑΕΚ ανέβασε ταχύτητα και ξέφυγε με 22-16 με τον Βραζάλιτσα 37:12.

Σε αυτό το σημείο η Μπρέχεμ έκανε ένα ξέσπασμα πετυχαίνοντας 4 γκολ με τους Μπιέλ, Στούπαρ μειώνοντας σε 26-22.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με 2 γκολ του Πέρου και ένα Βραζάλιτσα στο 57:16 κάνοντας το 31-23, με τον Γκεμάρε να βάζει το τελευταίο γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 32-25.

Κορυφαίος επιθετικά ήταν ο Ζαμπούνης, ο οποίος πέτυχε 7 γκολ.
ΑΕΚ-ΜΠΕΡΧΕΜ 32-25

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 10-4, 13-7, 14-9, 17-13 (ημχ.), 20-15, 23-18, 26-18, 27-22, 29-23, 32-25

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 3, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 7, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής 3, Βαμβακάς, Αργυρού 4, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 5

ΜΠΕΡΧΕΜ (Αντρέι Γκουλμπίτσκι): Λισκάι, Ρέντινγκ, Καρπ, Γκούντεν, Στάιν, Πιέτρασικ 5, Βέγερ 2, Α. Μπιελ 1, Μορέιρα, Αλμέιδα, Γκεμάρε 4, Στούπαρ 7, Γκέρμπερ, Μπρίτνερ 2, Σμαλ, Λ. Μπιελ 4

Διαιτητές: Αλίγεφ – Αγκακισίεφ (Αζερμπαϊτζάν) Παρατηρητής: Αντρέεφ (Βουλγαρία) Δίλεπτα: 3-5 Πέναλτι: 3/3-5/5