ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 26-20

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 26-20 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier και παραμένει αμετακίνητος στη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή ο δικέφαλος του Βορρά αύξησε τη διαφορά του στους 4 βαθμούς από την ΑΕΚ και ουσιαστικά σφραγίζει το «εισιτήριο» για απευθείας πρόκριση στα πλέι οφ.

Η κακή παράδοση συνεχίστηκε για την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη, η οποία σε 16 αναμετρήσεις έχει πετύχει μόλις 2 νίκες.

Σε ότι αφορά στο ματς, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Παλάσκα να εκτελεί εύστοχα πέναλτι και την ΑΕΚ να απαντά με τον Λόκεν.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός ήταν υποτονικός, με τους Θεσσαλονικείς να ανεβάζουν ρυθμό στη συνέχεια.
Η διαφορά του σκορ δεν ξεπερνούσε το ένα γκολ έω και 21:30, όταν ο Κοκώνης έκανε το 10-9, με τον Πέγιοβιτς να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους 2 τερμάτων.
Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε για την ΑΕΚ, με τον ΠΑΟΚ να μην αφήνει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία κάνοντας το 12-9 με τον Βεσελίνοβιτς στο 23:30.
Η ΑΕΚ ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με τον Βραζάλιτσα στο 54:51, με τον Νίκο Νικολαΐδη να αυξάνει ξανά τη διαφορά στο +3 (29:19), διαμορφώνοντας το 13-10, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έδειξε σημεία... ζωής, μειώνοντας σε 15-14 με τον Χόγκας στο 41:49. Όμως, ένα επιθετικό μπλάκ άουτ 6 λεπτών της ομάδας του Νίκου Γραμματικού, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 20-14 (47:43).

Σε αυτό το σημείο η ΑΕΚ, πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 22-19, όμως έκτοτε ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και σφράγισε τη νίκη με 26-20.

Πλέον ο Δικέφαλος του Βορρά χρειάζεται τέσσερις βαθμούς στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια της κανονικής περιόδου (Καματερό εκτός, Διομήδη εντός και Δράμα εκτός) για να τερματίσει στη δεύτερη θέση, αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ΑΕΚ έχει το πλεονέκτημα έχοντας καλύψει τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στον α’ γύρο (26-23).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Στέλιος Σεϊρεκίδης, δήλωσε μετά το ματς: «Τα παιδιά στάθηκαν στο ύψος τους κι έβγαλαν ποιότητα και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Κρατάμε τη δεύτερη θέση, που είναι σημαντική για την εξέλιξη της πορεία μας στο πρωτάθλημα. Τίποτα δεν έχει κριθεί ετοιμαζόμαστε για τα play off.

Η άμυνά μας ήταν αρκετά πιεστική. Πήραμε μπάλες, τρέξαμε, βάλαμε εύκολα γκολ και πιστεύω ότι κερδίσαμε δίκαια. Δεν δώσαμε καμιά ευκαιρία στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο. Το πιο σημαντικό είναι ότι τα παιδιά ξεπέρασαν γρήγορα έναν αποκλεισμό, τον ξέχασαν και έδειξαν ότι ξέρουν να κοιτούν μπροστά»

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 26-21

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 9-9, 12-10, 13-10 (ημχ.), 15-11, 15-12, 17-14, 20-15, 22-18, 26-21

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Ν. Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 5, Πόουλσεν, Αποστόλου, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Κολοβός, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 4, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/2-7/8