AEK - Πανελλήνιος 29-19

H AEK δυσκολεύτηκε καθόλου να φτάσει στη νίκη με 29-19 επί του Πανελληνίου, στο ματς της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier.

H AEK πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, με τον τεχνικό της Ένωσης να αφήνει εκτός αποστολής τους Βραζάλιτσα και Ραντούλοβιτς, και δοκίμασε νέα σχήματα, θέλοντας να δοκιμάσει πράγματα αλλά και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που παίζουν λιγότερο.

Ο Πανελλήνιος έμεινε χωρίς γκολ για περίπου 14 λεπτά και το 1-1 στο 10’ μετατράπηκε σε 5-1 στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Έκτοτε η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 29-19. Με τους Μυλωνά, Λόκεν, Ζαμπούνη, Χόγκας και Αργυρού να μην παίρνουν ούτε λεπτό συμμετοχής, η Ένωση απλά αξιοποίησε την ποιοτική ανωτερότητα και τον πλούσιο πάγκο της για να φτάσει σε μια νίκη που έμοιαζε τυπική διαδικασία.

ΑΕΚ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-1, 5-2, 8-3, 10-4, 13-7 (ημχ.), 17-10, 20-12, 23-13, 28-15, 28-16, 29-19

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης 5, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης 2, Χόγκας, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης 5, Συγγάρης, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Λόκεν. Δομπρής 7, Βαμβακάς 1, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Μυλωνάς

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Παζάρογλου, Κολιούλης 1, Ζαφείρης, Οικονόμου 1, Χαρμπής 5, Χρ. Μπαλάσκας 4, Μπαρμπαράκης 3, Νιντερέγγερ, Ζάτσε 1, Αντωνιάδης, Κολλύρης 1, Ταουσάνης 3, Φίλης, Κάτρης, Τσομπανίδης, Ε. Μπαλάσκας

Διαιτητές: Τσάμος – Φωκίτης Δίλεπτα: 3-4 Πέναλτι: 2/2-2/5