Φοίβος - ΑΕΚ 19-30

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η ΑΕΚ συνέτριψε 30-19 τον Φοίβο Συκεών στην έδρα του στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Handball Premier.

Ο «δικέφαλος» άνοιξε τα φτερά του και έφτασε στην τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, δείχνοντας σημάδια σταθερότητας, μετά τα απανωτά στραβοπατήματα.

Ο Φοίβος ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των κιτρινόμαυρων γνωρίζοντας την 7η ήττα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 5-3 στο 9’, η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκορ με γκολ από τον Μυλωνά στο 16:45 (8-7) κι έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (14-10).

Με δύο γκολ από τους Χόγκας και Ζαμπούνη η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά στο 18-10 (34’), ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ με την πάροδο του χρόνου.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΑΕΚ 19-30

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 7-7, 8-10, 9-12, 10-14 (ημ.), 11-18, 12-21, 13-18, 15-26, 16-28, 19-30

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος, Μέτσης 2, Καβουσανάκης, Μπαλαμός 1, Γρηγοριάδης, Παπαδόπουλος Π., Χατζής, Δεληζάνος 1, Μπόσκος 2, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 2, Παπαδόπουλος Χρ. 3, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 6, Χατζηβακαλέλης 2.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαϊδης 2, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 6, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Ματζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 4, Αλικάκος.

Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 0-3, Πέναλτι: 3/3-1