ΓΣ Δράμας - ΧΑΝΘ 26-26

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 1986 και ΧΑΝΘ αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο ΑΠΚ Κραχτίδης, για την 8η αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι ματς για γερά νεύρα από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται τρία λεπτά πριν από το φινάλε του ματς με 26-23 με γκολ από τον Θανάση Παπαδόπουλο, όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και δικαιώθηκαν.

Κόντρα σε κάθε προγνωστικό εκείνη τη στιγμή, με γκολ των Κοβογλανίδη, Σισμανίδη και Θωμίδη στο 58:40, έφθασαν στον τελικό 26-26, σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αυτός ήταν ο δεύτερος βαθμός για την ομάδα της Δράμας, η οποία είχε αναδειχθεί ισόπαλη 20-20 με τον Καματερό για την 4η αγωνιστική.

Για τη ΧΑΝΘ, ήταν η πρώτη ισοπαλία και έφθασε στους 7 βαθμούς, όλοι μακριά από τη Θεσσαλονίκη.

Απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε για τη δραμινή ομάδα ο Χρήστος Χαϊτίδης στο 52:01, για επικίνδυνο παιχνίδι.

Κορυφαίος επιθετικά για την ομάδα της Δράμας ήταν ο Τουνγκελίδης με 14 γκολ και ο Δέσπος για την ΧΑΝΘ με 7.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 – ΧΑΝΘ 26-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 6-5, 8-7, 10-10, 12-12 (ημ)., 14-15, 16-17, 18-19, 21-20, 22-24, 26-26.
ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμότσος, Κοτζαμαρίκογλου, Χαϊτίδης 3, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 14, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Θωμίδης 4, Παγωνίδης, Τσαύλος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης 4.
ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 3, Ν. Παπαδόπουλος 3, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 7, Βασιάδης 6, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 3, Κουρουμλίδης, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 1, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 1, Τσόγιας.
Διαιτητές: Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/5-4/5, Κόκκινη: Χαϊτίδης 52:01 (δεν κρατήθηκε δελτίο).