Άνετος ο Μάρεϊ στα ημιτελικά, πιο δύσκολα ο Νόλε

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Τζόκοβιτς, Σιμόν, Αγκούτ και Μάρεϊ προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Σανγκάης με τον τελευταίο να εξασφαλίζει σε ένα ακόμη ματς, εύκολα τη νίκη.

O Bρετανός χωρίς να έχει παραχωρήσει σετ σε αντίπαλο του, έκανε μία ακόμη σταθερή εμφάνιση κόντρα στον Νταβίντ Γκοφάν και πέτυχε το 6-2, 6-2, νικώντας τον για 5η φορά σε ισάριθμους αγώνες.

Αυτή ήταν η 8η διαδοχική νίκη για τον Μάρεϊ και 63 φετινή, έχοντας το καλύτερο ποσοστό από τους αντιπάλους του με 63-9, με τον Σέρβο να ακολουθεί με 53 νίκες.

Αντίπαλος του στα ημιτελικά θα είναι ο Ζιλ Σιμόν, ο οποίος απέκλεισε τον Αμερικανό Τζακ Σοκ με 4-6, 6-4, 7-6(5).

Από την άλλη ο Τζόκοβιτς πήγε στην κόλαση και επέστρεψε κόντρα στον Μίστσα Ζβέρεφ. Ο Σέρβος τα βρήκε σκούρα με τον Γερμανό, όμως τελικά κατάφερε να κάνει ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την διατήρηση του θρόνου του στην Σανγκάη επικρατώντας 3-6, 7-6 (4), 6-3 έπειτα από 2 ώρες και 20 λεπτά.

Στον ημιτελικό ο Τζόκερ θα βρει απέναντι του τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, με τον Ισπανό να έχει αποκλείσει τον Τζο Γουίλφρεντ Τσόνγκα με 6-3, 6-4.