Πρόκριση για τον Παγδατή

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Μάρκος Παγδατής κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πάμπλο Καρένο Μπούστα και να πάρει το «εισιτήριο» για τους «16» του Τσενγκντού Όπεν.

Ο Κύπριος πρωταθλητής, επικράτησε 6-7 (5), 7-6 (5), 7-6 (5), σε κάτι περισσότερο από 3 ώρες και 2 λεπτά έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς με απίστευτες ανατροπές.

Στο πρώτο σετ διεκόπη στο 5-5 λόγω βροχής χθες και συνεχίστηκε σήμερα, με τον Ισπανό να το κατακτά. Ο Παγδατής στο δεύτερο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-3, όμως απάντησε στο μπρέικ του αντιπάλου του ισοφαρίζοντας και φέρνοντας στο ματς στα ίσα.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ και οι δύο παίκτες έκαναν από ένα μπρέικ, με τον 31χρονο τενίστα να αποδεικνύεται πιο αποτελεσματικός και να παίρνει τη νίκη.

Στον επόμενο γύρο θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Βίκτορ Τρόιτσκι. Ο Σέρβος Νο 6 στο ταμπλό επικράτησε 6-3, 7-6(4) του Κάσπερ Ρουντ.