Πανελλήνιο ρεκόρ ο Κυριαζής!

Πανελλήνιο ρεκόρ ο Κυριαζής!

Το ακόντιο έφυγε από τα χέρια του Γιάννη Κυριαζή συνοδευόμενο από ένα παρατεταμένο χειροκρότημα των φιλάθλων και προσγειώθηκε στα 87.14μ στην πρώτη του προσπάθεια στον τελικό του ακοντισμού, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος νέων ανδρών - γυναικών που διεξήχθη στο ΕΑΚ Λάρισας.   

Πανελλήνιο ρεκόρ ο Κυριαζής!

Έτσι, ο Κυριαζής πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ νέων ανδρών καταρρίπτοντας το προηγούμενο που είχε πετύχει πριν λίγες ημέρες (20/7) ο Παρασκευάς Μπατζάβαλης στη Θήβα με 85.95μ.    

Η επίδοση του Κυριαζή είναι η δεύτερη καλύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα στους άνδρες και 5η φέτος στον κόσμο.

"Είμαι σε πολύ καλή κατάσταση και περίμενα μια πολύ καλή επίδοση. Ηρθε με τον καλύτερο τρόπο. Ευχομαι να είμαι υγιής για να μπορώ να συνεχίσω έτσι, πετυχαίνοντας μεγάλες επιδόσεις" είπε ο νέος κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ νέων ανδρών στον ακοντισμό.

Η απάντηση από τον Παρασκευά Μπατζάβαλη ήταν 81.15μ επίσης στην πρώτη προσπάθεια. 

Το πρωί βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (24.14) αλλά το απόγευμα το συνέτριψε! Η Ραφαηλία Σπανουδάκη-Χατζηρήγα τρέχοντας στην 2η τελική σειρά το απόγευμα τερματισε σε 23.89 στα 200μ πετυχαίνοντας την κορυφαία επίδοση στην Ελλάδα για φέτος στην κατηγορία νέων γυναικών και μία από τις καλύτερες όλων των εποχών στην Ελλάδα στην κατηγορία γυναικών. Ο έντονος συναγωνισμός της Παναγιώτας Βενιέρη, η οποία πέτυχε και εκέινη το πρωί ατομικό ρεκόρ με 24.52,  με την Σπανουδάκτης της χάρισε στον τελικό ένα νέο ατομικό ρεκόρ με 24.46.

Να θυμίσουμε οτι Σπανουδάκη και Βενιέρη που γυμνάζονται με τον παλιό πρωταθλητή Κώστα Βογιατζάκη, ήταν αντίστοιχα πρώτη και δεύτερη στα 100μ

Μπαράζ χρειάστηκε να δώσουν στο ύψος οι δύο αθλήτριες που είχαν το ίδιο ύψος με τις ίδιες προσπάθειες. Πρόκειται για την Ιωάννα Ζάκκα και την Κατερίνα Γαστεράτου που στον κανονικό αγώνα πέρασαν και οι δύο το 1.73μ. Στο μπαράζ η Ζάκκα πέρασε με την πρώτη προσπάθεια το 1.77μ ενώ η Γαστεράτου απέτυχε και έτσι νικήτρια αναδείχτηκε η Ζάκκα. 

Ανετη επικράτηση στα 800μ από την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου που οδήγησε τηνκούρσα από την αρχή έως ότου τερμάτισε σε 2:11.15 έναντι 2:15.31 της δεύτερης Κατερίνας Κούτλη.

Χθες ήταν νικήτρια στα 1.500μ και σήμερα είπε να "δοκιμάσει" στα 5.000μ. Στην πρώτη κούρσα της καριέρας της στην απόσταση η Αναστασία Μαρινάκου τα κατάφερε θαυμάσια κατακτώντας το πρωτάθλημα στο αγώνισμα στην κατηγορία νέων γυναικών με επίδοση 17:48.93.

Ντουμπλάρισε τις νίκες του στο πρωτάθημα ο Χρήστος Παπούλιας νικητής σήμερα στα 5.000μ, 15:11.65 ενώ χθες ήταν νικητής στα 1.500μ με επίδοση 4.01.18

Ο ΓΣ Κηφισιάς ήταν ο πρωταγωνιστής σε επίπεδο συλλόγων στη βαθμολογία του πρωταθλήματος επικρτώντας και στους Νέους και στις Νέες με 145 και 114 βαθμούς αντίστοιχα. Δεύτερος στους Νέους ήταν ο ΓΑΣ Χολαργού με 80 και τρίτος ο ΓΣ Τρικάλων με 70 βαθμούς.

Στις Νέες την δεύτερη θέση πήρε η ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας με 93 και στην τρίτη θέση ο ΓΣ Ηλιούπολης με 89 βαθμούς.

Η διοργάνωση αυτή ήταν η τελευταία του έτους για τις εσωτερικές διοργανώσεις ενώ μπροστά μας είναι το μεγαλύτερο γεγονός του πλανήτη, οι Ολυμπιακοί Αγώνες,  οι οποίοι θα γίνουν στο Ρίο ντι Τζανέιρο της Βραζιλίας με την τελετή έναρξης των αγώνων να γίνεται στο θρυλικό στάδιο Μαρακανά την ερχόμενη Παρασκευή 5 Αυγούστου.
Η χρονιά αυτή μας χάρισε μεγάλες συγκινήσεις και ήταν για τον ελληνικό στίβο μια από τις πιο επιτυχημένες τουλάχιστον της τελευταίας δεκαετίας αφού οι αθλητές και αθλήτριές μας κατέκτησαν 11 μετάλλια σε όλες οι κατηγορίες σε ανοιχτό και κλειστό στίβο.
Στους αγώνες στη Λάρισα οι οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες της λεγόμενης «κλειστής» κατηγορίας, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους στην πιο κρίσιμη καμπή της αθλητικής τους σταδιοδρομίας ελπίζοντας για καλύτερη συνέχεια.

Την σημερινή δεύτερη ημέρα του πρωταθλήματος οι τρεις πρώτοι αναφέρονται παρακάτω ενώ με το τέλος των αγώνων θα δημοσιευτούν τα πλήρη αποτελέσματα καθώς και η βαθμολογία του πρωταθλήματος.

2Η ΗΜΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

4X400 ΝΕΕΣ

4Χ400 ΝΕΟΙ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 

ΝΕΟΙ

Βαθμολογία

1.ΓΣ Κηφισάς 145β

2.ΓΑΣ Χολαργού 80β

3.ΓΣ Τρικάλων 70β

4χ400μ

1.ΓΣ Τρικάλων 3:18.15

2.ΓΣ Γλυφάδας 3:20.66

3.ΓΣ Κηφισιάς 3:22.09

Ακόντιο

1.Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 87.14 Π.Ρ.ΝεΑ

2.Παρασκευάς Μπατζάβαλης (Ζευς Τρικάλων) 81.15

3.Αρης Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας) 66.03

Μήκος

1.Μάρκος Συρίγος (ΓΣ Κηφισιάς) 7.66 (0,7)

2.Θανάσης παπαδόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 7.61 (1,5)

3.Παναγιώτης Μούτσος (Αναγ Λαμίας) 7.43 (1,4)

5.000μ

1.Χρήστος Παπούλιας (Πανιώνιος) 15:11.65

2.Γιώργος Τάσσης (ΑΕΚ) 15:14.72

3.Αχιλλέας Τζενετόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 15:15.53

800μ

1.Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας) 1:53.81

2.Πασχάλης Τερζής (ΓΣ Ηρακλής) 1:55.82

3.Χρήστος Τρομπούκης (ΓΕ Αγρινίου) 1:56.28

Δίσκος

1.Κυριάκος Ζώτος (ΓΣ Μανδρών) 53.06

2.Ιάσων Θανόπουλος (ΠΑΣ Πρωτ/των Κομοτηνής) 51.20

3.Φράντσι Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) 47.57

200μ

1.Αναστάσιςο Δαμίρης (ΓΑΣ Χολαργού) 21.88 (-0,9)

2.Νίκος Ιωακειμίδης (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 21.89 (-0,9)

3.Ηλίας Ντούμας (ΓΕΑ Τρικάλων) 22.08 (-1,4)

400μ εμπόδια

1.Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων) 52.86

2.Δημήτρης Ψάλτης (ΟΦΚΑ Σέρρες) 53.94

3.Κώστας Κωνσταντής (ΑΟ Φιλοθέης) 54.07

 

ΝΕΕΣ

Βαθμολογία

1.ΓΣ Κηφισιάς 114β

2.ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας Παλλήνης 93β

3.ΓΣ Ηλιούπολης 89β

4χ400μ

1.ΓΣ Κηφισιάς 3:57.62

2.ΣΚΑ Δράμας 3:57.77

3.ΓΣ Κερατσινίου 3:58.76

Σφαιροβολία

1.Λεμονιά Σακελάρη (ΣΚΑ Δράμας) 13.11

2.Ευαγγελία Παπαϊωάννου (ΑΠΣ Βιστωνίδας) 13.03

3.Μαντώ Σιδηροπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) 12.99

Επί κοντώ

1.Ελεν-Κλώντια Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων (4.10μ

2.Γεωργία Στεφανίδη (ΓΣ Κηφισιάς) 4.10μ

3.Κατερίνα Βαγενά (ΓΣ Κηφισιάς) 4.00μ

5.000μ

1.Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων) 17:48.93

2.Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) 17:58.45

3.Ζωή Ανδρικοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης) 18:03.44

800μ

1.Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 2:11.15

2.Κατερίνα Κούτλη (ΑΕ Μεσογείων) 2:15.31

3.Φωτεινή Μυστακίδου (Μ Αλεξ Γιαννιτσών) 2:17.20

Υψος

1.Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθεης) 1.77 (μπαράζ, κανονικός αγώνας 1.73μ)

2.Κατερίνα Γαστεράτου (ΠΑΟΚ) 1.73 (μπαράζ, δεν πέρασε το 1.77μ)

3.Δέσποινα Μαλταμπέ (ΑΣ Μεσογείων) 1.69μ

Τριπλουν

1.Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός) 13.15 (2,9)

2.Βασιλική Ταχταρά (ΑΟ Μεγάρων) 12.10 (2,8)

3.Σπυριδούλα Ναζίρη (Εθνικός Αλεξανδρούπολης) 12.10 (2,7)

200μ (-0,5)

1.Ραφαηλία Σπανουδάκη_Χατζηρήγα (ΓΣ Ηλιούπολης) 23.89

2.Παναγιώτα Βενιέρη (Πανιώνιος) 24.46

3.Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας) 24.96

Σφυροβολία

1.Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας) 60.28

2.Κατερίνα Βαμβουκάκη (Ζευς Τρικάλων 56.43

3.Νίκη Ναξάκη (Πανιώνιος) 56.18

400μ εμπόδια

1.Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων) 59.02

2.Μαρία Λιτσενη (ΑΓΣ Ιωαννίνων) 60.37

3.Αννα Κιάφα (ΓΑΣ Αρχέλαος) 62.50

Best of internet