Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άφησε τη νίκη να του ξεφύγει μέσα από τα χέρια στον ημιτελικό του Γουίμπλεντον στο τζουνιορ.

Ο 17χρονος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 6-4, 6-5, σέρβιρε για την πρόκριση στο 12ο game του 2ου σετ, για να γνωρίσει την ήττα τελικά με 4-6, 7-6 (5), 6-2 από τον Ντένις Σαποβάλοφ, έπειτα από 1 ώρα και 57 λεπτά.

Έτσι έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στον πρώτο τελικό γκραν σλαμ της καριέρας του., σίγουρα βέβαια αν συνεχίσει να δουλεύει έτσι θα έχει πολλές ακόμη ευκαιρίες στο μέλλον.

Αντίπαλος του Σαποβάλοφ στον τελικό θα είναι ο Αυστραλός Αλεξ ντε Μινάρ, οποίος θα κάνει την παρθενική του εμφάνιση σε τελικό γκραν σλαμ όπως και ο αντίπαλος του.