Ακόμη τρία χρυσά στο Βαλκανικό

Τρία χρυσά μετάλλια κέρδισε η Ελλάδα στα τέσσερα ατομικά αγωνίσματα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιππικής Δεξιοτεχνίας 2016, που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με μεγάλη επιτυχία στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.

Στην κατηγορία Ενηλίκων η Ελλάδα ανέβηκε και στα τρία σκαλιά του βάθρου. Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε η Χριστίνα Σαχίνογλου με τον Rafaello με ποσοστό 68,275%. Στην 2η θέση ήταν η Βάλια Κoύπενου με τον Huligan με ποσοστό 66,225% και στην 3η θέση η Κέλλυ Σκλαβούνου με τον Quanderas με ποσοστό 65,250%.

Στην κατηγορία εφήβων στην πρώτη της συμμετοχή στην χώρα μας, η Θοδώρα Λιβανού με τον Zidane κατάφερε να αναδειχθεί Βαλκανιονίκης με ποσοστό 74,600%. Στην 2η θέση ήταν η Bojana Stojanov με τον Hamlet από την Σερβία με ποσοστό 71,325% και στην 3η θέση η Dila Akbacakoglou με τον Amore e Gloria από την Τουρκία με ποσοστό 66,104%.

Στην κατηγορία Νέων Ιππέων Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε η Νίνα Ισαβέλλα Ραβίνι με την Djonas Figaro με ποσοστό 61,850%.

Στην κατηγορία Παίδων η Πρωταθλήτρια 2016, Δέσποινα Σιδηρά με τον Nocsley κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με ποσοστό 63,656%. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Φοίβη Αλγιαννάκη με τον Cassian με 62,781%. Βαλκανιονίκης Παίδων 2016 αναδείχθηκε η Vanda Ljolje με τον Ashen από την Κροατία με το καλύτερο ποσοστό 73,438%.

To απόλυτο πέτυχε η Ελλάδα στα ομαδικά αγωνίσματα. Μετά την κατηγορία εφήβων και ενηλίκων, χθες, το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό των παίδων κέρδισαν οι τέσσερις αμαζόνες μας, Δέσποινα Σιδηρά με τον Nocsley, Ειρήνη Ρέτσου με την Grace, Φοίβη Αλγιαννάκη με τον Cassian και Ναταλία Φραγκιαδάκη με τον Odysseas. Η Ελλάδα συγκέντρωσε ποσοστό 60,733%, ενώ στην 2η θέση ήταν η Βουλγαρία ε 57,889%.