Φαντασμαγορικό υπερθέαμα στο Iron Challenge

Φαντασμαγορικό υπερθέαμα στο Iron Challenge

Ένα φαντασμαγορικό υπερθέαμα απόλαυσαν οι θεατές του Iron Challenge by Funky Buddha!  

Φαντασμαγορικό υπερθέαμα στο Iron Challenge

Tο Iron Challenge by Funky Buddha, η μεγαλύτερη διοργάνωση μαχητικών αθλημάτων στην Ελλάδα, προσέφερε ένα υπερθέαμα διεθνών προδιαγραφών, συνδυάζοντας υψηλού επιπέδου αγωνιστικές εμφανίσεις με ψυχαγωγικά δρώμενα, πλαισιωμένα από μια εντυπωσιακή παραγωγή, που ενθουσίασαν το πλήθος των θεατών που το παρακολούθησε.

Δυνατές αναμετρήσεις ανάμεσα σε κορυφαίους Έλληνες και διεθνείς αθλητές έκοψαν πραγματικά την ανάσα, θεαματικά νοκ αουτς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι καλεσμένοι του Iron Challenge by Funky Buddha, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γαλατσίου, με μεγάλη επιτυχία.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν 80 αθλητές από όλη την Ελλάδα και ξεκίνησε με τις αναμετρήσεις των νέων μαχητών στις ενότητες των Pre games και Future fighters, στη συνέχεια τη σκυτάλη πήραν τα Super fights πριν τις θεαματικές μάχες των Main games στις οποίες έλαβαν μέρος οι καλύτεροι Έλληνες αθλητές καθώς και μεγάλα ονόματα του διεθνούς kick boxing, όπως ο Warren Stevelmans, ο οποίος στο παρελθόν είχε αγωνιστεί και ηττηθεί από τον Iron Mike. O Warren Stevelmans, ήρθε στην χώρα μας για να διεκδικήσει τον Διεθνή Τίτλο της WKF στα 71kg απέναντι στον Φλοριάν Μάρκου, ο οποίος και επικράτησε του Ολλανδού με ένα γρήγορο knock out, στον 1o γύρο. Ο Γιάννης Σοφοκλέους, ο σκληρός μαχητής από την Καβάλα, ο οποίος ανέβηκε για πρώτη φορά στο ring του Iron Challenge by Funky Buddha, προσέφερε ένα μοναδικό αγώνα που έληξε υπέρ του επίσης, στον 1ο γύρο με knock out. Ο δυνατός αγώνας ρεβάνς ανάμεσα στους Γιάννη Φεζουλάϊ και Ρόμπερτ Ογκανεσυάν ανέβασε το θερμόμετρο του σταδίου και έληξε με νίκη του Γιάννη Φεζουλάϊ. Όλα τα ζευγάρια και οι αθλητές έδωσαν καταπληκτικούς αγώνες που κράτησαν το ενδιαφέρον του κοινού αμείωτο και το θέαμα που προσέφεραν αποζημίωσε όλους τους παρευρισκόμενους. Η βραδιά κορυφώθηκε με την εμφάνιση του Έλληνα Παγκόσμιου Πρωταθλητή Μιχάλη Ζαμπίδη που κανείς δεν περίμενε.

Η εμφάνιση έκπληξη του Μιχάλη Ζαμπίδη, ένα χρόνο μετά την ολοκλήρωση της αθλητικής του διαδρομής, συγκίνησε τους θεατές που είχαν την ευκαιρία να τον ξαναδούν να ανεβαίνει στο ring του Iron Challenge by Funky Buddha, με την γνώριμη εντυπωσιακή του είσοδο και υπό τους ήχους του «Ζεϊμπέκικου της Ευδοκίας» ενώ πριν την εμφάνιση του, παρέλασαν 17 κορίτσια που κρατούσαν τις αντίστοιχες ζώνες των Παγκόσμιων Τίτλων του. Στη συνέχεια, οι θεατές απολαύσαν μέσω ενός video wall, έναν από τους καλύτερους αγώνες του Μιχάλη Ζαμπίδη, ο οποίος έχει χαρακτηριστεί από τους ειδικούς του αθλήματος και όχι μόνο ως η θεαματικότερη μάχη στην ιστορία του kick boxing. Ήταν ένας αγώνας για τα προκριματικά του K-1, στην Κορέα όπου ο Iron Mike αγωνίστηκε με τον Ολλανδομαροκινό Chahid Oulad El Hadj και τον κέρδισε στον έξτρα γύρο έπειτα από μια επική μάχη για γερά νεύρα, με συνεχείς ανταλλαγές χτυπημάτων και ανατροπές αλλά με ξεκάθαρη την υπεροχή του Μιχάλη Ζαμπίδη που καθήλωσε τους θεατές ενώ οι τρεις εξειδικευμένοι παγκοσμίου φήμης σχολιαστές που αναμετέδιδαν τον αγώνα αποθέωναν τον Πρωταθλητή μας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του Iron Challenge by Funky Buddha:

Main Games

Warren Stevelmans (VOS GYM) VS Φλοριάν Μάρκου (Armagos Gym) – 71 kg - 3X3 - K-1

Νικητής: Φλοριάν Μάρκου με ΚΟ

Γιάννης Σοφοκλέους (Politis Team) VS Kenneth Onasis Suzanna (VOS GYM) – 77 kg - 3X3 - Κ-1

Νικητής: Γιάννης Σοφοκλέους με ΚΟ

Γιάννης Φεζουλάϊ (Fight Club Galatsi) VS Ρόμπερτ Ογκανεσυάν (Armagos Gym) – 79 kg - 3Χ3 - Κ-1

Νικητής: Γιάννης Φεζουλάϊ στα σημεία

Νίκος Γκίκας (Fight Club Galatsi) VS Χρήστος Αβραμίδης (Kondilakis Team) – 72 kg - 3Χ3 - Κ-1

Νικητής: Νίκος Γκίκας στα σημεία

Αλέξανδρος Σέρτσας (Fighters Athanasopoulos) VS Βαλεντίνος Κυριακίδης (Μαχητές Σκύδρας) – 75 kg - 3Χ3 - Κ-1

Νικητής: Αλέξανδρος Σέρτσας στα σημεία

Χαρά Δημητρούλα (Άτρωτος Ιωαννίνων) VS Δέσποινα Καμπέρη (Fighters Athanasopoulos) – 54 kg - 3Χ2 - Κ-1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νικήτρια: Χαρά Δημητρούλα στα σημεία

Γιώργος Ζυγούρης (Budo Fighters Thessaloniki) VS Μανώλης Συγγελάκης (Αθλητικός Σύλλογος Κεραυνός Savage Camp) – 65 kg – 3Χ3 - MUAY THAI

Νικητής: Γιώργος Ζυγούρης με ΚΟ

Super fights

Κώστας Φασομυτάκης (Fight Club Galatsi) VS Λάμπρος Πιστικός (Pistikos Fight Club) – 72 kg – 3Χ3 - Κ-1

Νικητής: Κώστας Φασομυτάκης στα σημεία

Αλέξης Αλίκο (Fighters Athanasopoulos) VS Γιώργος Γιαννακίδης (Armagos Gym) – 70 kg – 3X3 - K-1

Νικητής: Αλέξης Αλίκο στα σημεία

Θεοδώρα Φωτίου (Fight Club Galatsi) VS Άννα Τσομπάνη (Athlos Fight Club Kilkis) – 65 kg – 3X2 - K-1

Νικήτρια: Θεοδώρα Φωτίου στα σημεία

Future Fighters

Δημήτρης Πέττας (Dragons Fight Academy) VS Βασίλης Πουρλίδας (Budo Fighters Thessaloniki) 65kg 3x3’ Κ-1

Νικητής: Δημήτρης Πέττας στα σημεία

Δημήτρης Πελούμπης (Kritikos Camp) VS Ιωάννης Μπάτζιος (Άτρωτος Ιωαννίνων) 60kg 3x2’ K-1

Νικητής: Δημήτρης Πελούμπης με ΚΟ

Θοδωρής Παροτσίδης (K.O GYM) VS Ανδρέας Ξιουρούππας (Zambidis Club Γλυφάδας) 73kg 3x3’ K-1

Νικητής: Θοδωρής Παροτσίδης στα σημεία

Pre Games

Χρήστος Τούσης (ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ) VS Λαυρέντης Τρικουβέρτης (Αθλητικός Σύλλογος Tae Kwon Do ΕΛΕΥΣΙΣ) 63,5kg 2x2’ Low

Νικητής: Χρήστος Τούσης με ΚΟ

Κωνσταντίνος Χονδρογιάννης (Α.Σ. ΣΤΡΑΤΩΝ ΑΙΓΙΟΥ) VS Ευτύχης Νικομάνης (Α.Σ. Σπάρτακος Αλεπούς Κερκύρας 70kg 2x2’ Low

Νικητής: Κωνσταντίνος Χονδρογιάννης στα σημεία

Κώστας Ελούλ (Α.Σ. Σπάρτακος Αλεπούς Κερκύρας) VS Χάρης Τριάντης (Α.Ο. Αιτωλός) 58kg 2x2’ Low

Νικητής: Κώστας Ελούλ στα σημεία

Γιάννης Καραδήμας (Zambidis Club Αγία Παρασκευή) VS Σωτήρης Τασόπουλος (Α.Ο. Αιτωλός) 72kg 2x2’ Low

Νικητής: Σωτήρης Τασόπουλος στα σημεία

Δημήτρης Τσαούσης (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Ένιο Ντίμο (Α.Σ. Μονομάχοι) 90kg 2x2’ Low

Νικητής: Ένιο Ντίμο στα σημεία

Χρήστος Χονδρογιάννης (ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ) VS Κώστας Αγγελόπουλος (Α.Ο. Αιτωλός) 29kg 2x2’ BOX

Ισοπαλία

Γιάννα Γεραγγέλου (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Γεωργία Βαλμαντώνη (Α.Ο. Αιτωλός) 45kg 2x2’ Low

Ισοπαλία

Κωνσταντίνος Καρβούνης (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Λάμπρος Κανούρης (Α.Ο. Αιτωλός) 64kg 2x2’ Low

Ισοπαλία

Αναστασία Μπλαχούρα (Α.Σ. Μονομάχοι) VS Φιλιώ Πολίτη (Zambidis Club Γλυφάδας) 63,5kg 2x2’ Low

Νικητρια: Αναστασία Μπλαχούρα στα σημεία

Χρήστος Βαλμαντώνης (Α.Ο. Αιτωλός) VS Ντιόν Καμάνι (ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ) 37kg 2x2’ Low

Νικητής: Ντιόν Καμάνι στα σημεία

Γιάννης Αλιάζης (Zambidis Club Αγίας Παρασκευής) VS Θάνος Βοΐδης (Α.Ο. Αιτωλός) 55kg 2x2’ K-1

Νικητής: Γιάννης Αλιάζης με ΚΟ

Μαρία Κσκάνη (Μολών Λαβέ) VS Ρεγγίνα Τσαμποδήμου (Αθλητικός Σύλλογος Tae Kwon Do ΕΛΕΥΣΙΣ) 53kg 2x2’ Low

Νικήτρια: Ρεγγίνα Τσαμποδήμου στα σημεία

Αλέξανδρος Λαζαρίδης (BG ACADEMY) VS Αλέξανδρος Παγγούρας (Μαχητές Σκύδρας) 41kg 2x2’ Κ-1

Ισοπαλία

Κωνσταντίνος Σαβουλίδης (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Κώστας Αδαμόπουλος (Α.Ο. Αιτωλός) 72kg 2x2’ Low

Νικητής: Κωνσταντίνος Σαβουλίδης με ΚΟ

Πέτρος Αθανασίου (Kritikos Camp) VS Αντριάν Σούλι (Αθλητικός Σύλλογος Tae Kwon Do ΕΛΕΥΣΙΣ) 63,5kg 3x2’ Κ-1

Νικητής: Αντριάν Σούλι στα σημεία

Άγγελος Αγγελής (Kritikos Camp) VS Σωτήρης Ζιούκας (Αθλητικός Σύλλογος Μονομάχοι) 63,5kg 3x2’ Κ-1

Νικητής: Άγγελος Αγγελής με διακοπή λόγω τραυματισμό του αντιπάλου

Παναγιώτης Ελευθερίου (BG ACADEMY) VS Γιάννης Πηλιχός (Κ.Ο. GYM) 59kg 3x2’ Κ-1

Νικητής: Γιάννης Πηλιχός στα σημεία

Αναστασία Μπλαχούρα (Αθλητικός Σύλλογος Μονομάχοι) VS Φαίη Σίσκου 56kg 3x2’ K-1

Νικήτρια: Αναστασία Μπλαχούρα με εγκατάλειψη αντιπάλου στο 2ο γύρο

Ολύμπιος Βασιλικός (Pistikos Fight Club) VS Κώστας Ζαμπάντης (Anyfantis Fight Club) 78kg 3x2’ Low

Νικητής: Ολύμπιος Βασιλικός στα σημεία

Νίκος Παπαδόπουλος (Α.Ο. Σπάρτακος) VS Γρηγόρης Νικολόπουλος (Βυζαντινός) 70kg 3x3’ BOX

Νικητής: Νίκος Παπαδόπουλος στα σημεία

Γιώργος Σαΐτης (No Limit Academy) VS Παναγιώτης Πετρίτσης (Α.Σ. Tae Kwon Do Περιστερίου) 65kg 2x2’ Low

Νικητής: Γιώργος Σαΐτης στα σημεία

Κώστας Γούσης (Α.Ο. Σπάρτακος) VS Αντώνης Πλουμιστός (Α.Σ. Tae Kwon Do Περιστερίου) 75kg 2x2’ Low

Νικητής: Αντώνης Πλουμιστός στα σημεία

Μανούσος Ταβρακάκης (Kritikos Camp) VS Αλέξης Τσάλιας (Α.Σ. Tae Kwon Do Περιστερίου) 62kg 3x2’ Κ-1

Νικητής: Μανούσος Τραβακάκης στα σημεία

Αντωνία Πρίφτη (Fight Club Galatsi) VS Αντιγόνη Κονταξή (Kariotis Team) 60kg 3x2’ Κ-1

Νικήτρια: Αντωνία Πρίφτη στα σημεία

Ελευθέριος Κροκίδης (Golden Team) VS Τάσος Κανελλόπουλος (Konstantopoulos Team) 70kg 3x2’ Κ-1

Νικητής: Τάσος Κανελλόπουλος στα σημεία

Δημήτρα Αγαθαγκελίδου (Fight Club Galatsi) VS Ρούλα Τασιούλα (Άτρωτος Ιωαννίνων) 52kg 3x2’ Κ-1

Νικήτρια: Ρούλα Τασιούλα στα σημεία

Αλέξης Αρίφης (X Fight Nation) VS Θανάσης Πηλιχός (Κ.Ο. GYM) 84kg 3x2’ Κ-1

Νικητής: Αλέξης Αρίφης στα σημεία

 

Best of internet