Δύο πανελλήνια ρεκόρ στα Τρίκαλα

Δύο πανελλήνια ρεκόρ στα Τρίκαλα

Το πανελλήνιο ρεκόρ της Ελίνας Τζένγκο στον ακοντισμό και αυτό της Ζαφειρίας Συνολάκη στο έπταθλο ήταν οι εμφανίσεις που ξεχώρισαν την πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος παίδων -κορασίδων στα Τρίκαλα.

Δύο πανελλήνια ρεκόρ στα Τρίκαλα

η Ζαφειρία Συνολάκη (ΟΚΑ Αρκάδι) στο πρώτο αγώνισμα, τα 100μ εμπόδια,  πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε σε 13.85 πετυχαίνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Η αθλήτρια του ΟΚΑ Αρκάδι κατέρριψε το ρεκόρ της Ελισάβετ Πεσιρίδου που ήταν 13.91 από 21 Ιουνίου 2009 που το είχε πετύχει στη διάρκεια του αντίστοιχου πρωταθλήματος στο Ναύπλιο.  

Με την επίδοσή της αυτή η αθλήτρια πήρε και το εισιτήριο για το ευρωπϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας της στην Τιφλίδα που θα γίνει εκεί από 14 έως 17 Ιουλίου.

 Η 14χρονη Ελίνα Τζένγκο (γεννήθηκε το 2002) πέτυχε βολή 54.04 συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων (51.78 Μανιού από το 2015) αλλά η επίδοσή της δεν μποεί να αναγγνωριστεί ως ρεκόρ επειδή η αθλήτρια δεν έχει αποκτήσει ακόμη την Ελληνική υπηκοότητα. 

Μεγάλη επίδοση από τον Οδυσσέα Μουζενίδη στη σφαιροβολία με 20.93μ ενώ στο επί κοντώ η Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης) πέρασε τα 4.10μ στο επί κοντώ και πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων που θα γίνει στο Μπίντγκος ενώ έχει και το όριο για τους πανευρωπαϊκούς κορασίρων της Τυφλίδας και φυσικά η επίδοσή της είναι και ατομικό ρεκόρ. 

Πρώτη κουρσα τελικού τα 110μ εμπόδια στα οποία νικηητής αναδείχθηκε ο Πάυλος Μπόΐτσιος (ΣΚΑ Δράμας) με επίδοση 14.46

Στη σφυροβολία ο Μανώλης Καμτσικλής (ΓΣ Μανδρών) πήρε την πρώτη θέση με 69.56. Ο αθλητής έχει ήδη το όριο των 68μ με 68.80μ και το επιβεβαίωσε δείχνοντας την πολύ καλή αγωνιστική του κατάσταση με την σημερινή εμφάνισή του για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας του.

Ο Γιώργος Μηλιαράς του Κολλεγίου Αθηνώνκέρδισε την κούρσα των 1.500μ με επίδοση 3.59.14 ο οποίος με επίδοση 3.56.02 έχει το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάιδων. 

Δείτε παρακάτω τους τρεις πρώτους του πρωταθλήματος σε κάθε σγώνισμα σνώ στο τέλος του απογευματινού προγράμματος με την ολοκλήρωση των αγωνισμάτων θα δημοσιευτουν τα πλήρη αποτελέσματα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1ης ΗΜΕΡΑΣ (ΕΚΤΟΣ ΒΑΔΗΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ) 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

4X100μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 

 

4Χ100Μ ΠΑΙΔΩΝ

ΕΠΤΑΘΛΟ 1η ΗΜΕΡΑ

ΔΕΚΑΘΛΟ 1η ΗΜΕΡΑ

ΠΑΙΔΕΣ

Υψος

1. Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου) 2.05μ

2.Λεωνίδας Σιδηρόπουλος (ΣΚΑ Δράμας) 2.00μ

3.Γιάννης Χαλιμούρδας (ΓΣ Πίνδαρος) 2.00μ

 

4χ100μ

1.ΓΣ Κηφισιάς 43.28

2.ΑΣ ΠελΑΣΓΌς 44.17

3.ΓΑΣ Κιλκίς 44.18

 

2.000μ ΦΕ 

1.Νίκος Σάκης (ΑΕΚ) 6.03.69  

2.Μανώλης Πουρίκας (Νίκη Βόλου) 6.12.84

3.Γκαμπριέλ Πίσσας (ΓΕ Αγρινίου) 6.13.41 

 

Σφαιροβολία

1.Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) 20.93

2.Νίκος Νικολόπουλος (ΑΕ Μεσογείων) 16.83

3.Ιάσων Μαχαίρας ΓΣ Ηλιούπολης) 16.59

 

10θλο 1η ημέρα

1.Ανδρέογλου Αγγελος-Τζανής (ΣΚΑ Δράμας) 3.301β

2.Κώστας Τσούτσικας (Εσπερος Λαμίας) 3.218β

3.Αντώνης Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας) 3.154β

 

1.500μ 

1.Γιώργος-Παναγιώτης Μηλιαράς (ΣΑΚΑ) 3.59.14

2.Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) 4.01.32

3.Αϊφαντόπουλος (ΓΕ Αγρινίου) 4.01.78

 

Τριπλούν 

1.Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) 4.56 (0,9)

2.Αλέξανδρος Νελί (ΓΣ Κηφισιάς) 13.99 (-0,4)

3.Λιόλιος Βασίλης (ΑΣΕ Δούκα) 13.90 (-0,7)

 

400μ 

1.Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπακή Δομή 2004) 49.56

2.Γιώργος Λιούμπας (ΟΚΑ Καβάλας) 49.75

3.Φίλιππος Τζανής (ΕΚΑ Δωδώνη) 50.36

 

Σφυροβολία 

1.Μανώλης Καμτσικλής (ΓΣ ΜΑνδρών) 69.56

2.Χρήστος Φρατζσκάκης (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 62.89

3.Αχιλλέας Μαρκάκης (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 59.35

 

100μ

1.Μιχάλης Παυλίδης (Σέρρες 93) 11.04 (-0,3)

2.Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Πελασγός Λάρισας) 11.17 (-0,9)

3.Αντώνης Μποτωνάκης (ΑΟ Κυδων)11.26 (-0,3) 

 

110μ εμπόδια (-1,8) 

1.Παύλος Μποΐτσιος (ΣΚΑ Δράμας) 14.46,

2.Βαλεντίνος Γουλάρας (Φίλιππος Βέροιας) 14.52

3.Ιεροθεος Δρίτσας (ΑΟ Μεγάρων) 14.70

 

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

4χ100μ 

1. ΟΦΚΑ Οδυσσέας 49.51

2.Φίλιππος Καβάλας 49.84

3.ΣΑΚ Αθηνών 49.93

 

Επί κοντώ

1.Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης) 4.10μ

2.Μαρκέλλα Θεοδωρίδου (ΑΣ Ρήγας) 3.50μ

3.Κωνσταντίνα-Καλλιοπη Λαθουρά (ΓΣ Νεάπολης Χαλκιδας) 3.50μ

 

Ακοντισμός

1.λίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος) 54.04

2.Μέλπω Γρηγοριάδου (ΣΚΑ Δράμας) 46.24

3.Βασιλική Μητσέλλη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 42.59

  

2.000μ ΦΕ

1.Παρασκευή Μουρούζη (ΣΚΑ Δράμας) 7.20.06

2.Αθηνά Μαλλιωτάκη (ΑΟ Λασιθίου) 7.20.12

3.Θεοφανία Μπαλλά (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 7.31.84

 

Τριπλούν

1.Χριστινα Κωστή (Πανιώνιος) 12.01

2.Βασιλική Αθανασίου (ΓΣ Βόλου) 11.76

3.Πασχαλία Πεχλιβανίδου (ΦΣΚΑ Κοζάνης) 11.70 

 

επταθλο 1ης ημέρας

1.Ζαφειρία ΣΥνολάκη (ΟΚΑ Αρκάδι) 3.351β

2.Ολυμπία Τζιμογιάννη (Φίλιππος Βέροιας) 3.050β

3.Μαρία Στεφανοπούλου (Σίσυφος Κορίνθου) 2.846β

 

Δισκοβολία 

1.Δήμητρα Αλεξίου (Εσπερος Λαμίας) 42.80

2.Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος) 39.72

3.Κατερίνα Ξεζωνάκη (ΟΦΗ) 39.15 

 

1.500μ

1.Νικολέτα Κυνατίδου (ΣΚΑ Δράμας) 4.48.56

2.Ελισάβετ Μητρόπαππα (ΣΑΚΑ) 4.52.31

3.Αναστασία Μάκκου (ΓΣ Χαλανδρίου) 4.53.18

 

400μ 

1.ΜαρίαΑργυρού (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 58.75

2.Καλλιόπη Κουλλιά (Ευδαμος ΓΣ) 58.93

3.Αρτεμησία Καραδήμα (Βεργίνα) 59.11

 

100μ (01,1) 

1.Δήμητρα Τσουκαλά (ΓΣ Νίκη Βόλου)  12.52

2.Ευα Λιναάκη (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 12.65

3.Ανατολή Μιχαηλίδου (ΟΚΑ Καβάλας) 12.69

 

100μ εμπόδια (-0,5)  κατάταξη από 2 τελ σειρές

1.Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) 14.41

2.Αναΐς Καραγιάννη ΓΣ Κηφισιάς) 14.66

3.Νικολέτα Λογδανίδου (ΓΕ Νάουσας) 14.82 

 

Best of internet