Στο κυρίως ταμπλό η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 6-7 (5), 7-6 (3), 6-2, της Μαρίνα Ζανέβσκα έπειτα από 2 ώρες και 56 λεπτά και πήρε την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του Γουίμπλεντον.

Aυτή είναι η τρίτη φορά που η Ελληνίδα τενίστρια προκρίνεται στο κυρίως ταμπλό γρκαν σλαμ και πρώτη της στο αγγλικό Όπεν.

Στο πρώτο σετ η Ουκρανή προηγήθηκε με 3-1, με την Σάκκαρη να αντεπιτίθεται και να παίρνει προβάδισμα 5-3.

Η αντίπαλος της ισοφάρισε σε 5-5, με τη διαδικασία να οδηγείται στο τάι μπρέικ. Εκεί η Ζανέβσκα προηγήθηκε 6-3 και έκλεισε το σετ έπειτα από 79 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη θεριό ανήμερο μπήκε στο γήπεδο έτοιμη να κατασπαράξει την αντίπαλο της, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 4-0. Η αντίπαλος της μείωσε τη διαφορά σε 6-6, οδηγώντας εκ νέου στο τάι μπρέικ, με την Σάκκαρη να έχει περισσότερα αποθέματα δυνάμεων και να φτάνει στη κατάκτηση του με 7-3.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ η Σάκκαρη εξακολούθησε να είναι επιθετική, με την αντίπαλο της να μένει από σωματικά και ψυχικά αποθέματα, λυγίζοντας με 6-2.

Aντίπαλος της Σάκκαρη στον πρώτο γύρο θα είναι η 22χρονη Κινέζα Σάισαι Ζενγκ, Νο 79 στην παγκόσμια κατάταξη.