Σούπερ Στεφανίδη στο Ραμπάτ

Η Κατερίνα Στεφανίδη συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις. Η συνέχεια δόθηκε στο Ραμπάτ, όπου στη διάρκεια της σειράς αγώνων της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας IAAF, Diamond League κατέκτησε την πρώτη θέση.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια κλειστού στίβου φέτος, πέρασε πάνω από τα 4.75μ επίδοση που τη φέρνει στην δεύτερη θέση στην Ευρώπη και στην έκτη στο κόσμο.

Η Στεφανίδη πέρασε μέχρι και το 4.75μ όλα τα ύψη με την πρώτη προσπάθεια: 4.40μ, 4.55μ, 4.65μ, 4.75μ και είχε τρεις άκυρες στα 4.80μ Στη δεύτερη θέση ήταν η Ελβετίδα Νικόλ Μπέχλερ με 4.70μ και τρίτη η Κουβανή Ολυμπιονίκης Γιαρισλέι Σίλβα με 4.50μ.

Χαμηλά έμεινε η Νικόλ Κυριακοπούλου στο επί κοντώ σήμερα στο Ραμπάτ. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια είχε μόνο δύο επιτυχημένες προσπάθειες στα 4.40μ και στα 4.50μ καιτρεις αποτυχημένες στα 4.60μ.

Εξαιρετική κούρσα πραγματοποίησε και ο Κώστας Δουβαλίδης σήμερα στο Ραμπάτ στα 110μ εμπόδια. Ο πρωταθλητής μας πήρε την 4ξη θέση με 13.38 (+1,4) πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (13.33). Νικητής στη κούρσα ο Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής Ντέιβιντ Ολιβερ (ΗΠΑ) με χρόνο 13.12.