Ασταμάτητος ο Τσεχ!

Ο Λάζλο Τσεχ κατέκτησε το 14ο χρυσό μετάλλιο και 22ο συνολικά στην καριέρα του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο Ούγγρος πρωταθλητής ήταν ο νικητής στα 100μ. πεταλούδα ανδρών, στο Λονδίνο με χρόνο 50.86, με το οποίο βελτίωσε το ρεκόρ αγώνων.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κόνραντ Τσέρνιακ από την Πολωνία με 51.22 (ο οποίος είχε το προηγούμενο ρεκόρ αγώνων από το 2014 με 51.38) και το τρίτο ο Γάλλος Μεχντί Μετελά με 51.70.

«Βελτίωσα το εθνικό ρεκόρ για 0,01 δευτερόλεπτο. Ωραίο! Έκανα ένα καλό κολύμπι και τελικά νιώθω ότι έχω πολλά περισσότερα να δώσω για το Ρίο, σε αυτό το αγώνισμα», δήλωσε ο Τσεχ.

Η πανέμορφη Φεντερίκα Πελεγκρίνι κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο (έχει βεβαίως τρία αργυρά) στο Λονδίνο στα 200μ. ελεύθερο γυναικών. Η Ιταλίδα που έχει στο παλμαρέ της 7 χρυσά, 4 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, αναδείχθηκε νικήτρια με χρόνο 1:55.93, και ακολούθησαν οι Φέμκε Χέεμσκερκ από την Ολλανδία με 1:55.91 και η Σαρλότ Μπονέτ από τη Γαλλία με 1:56.51.

Ο Άνταμ Πίτι είναι της λογικής: ή πρώτος ή τίποτα. Ο Βρετανός τερμάτισε πρώτος στα 50μ. πρόσθιο ανδρών προσθέτοντας στην πολύτιμη συλλογή των χρυσών ευρωπαϊκών μεταλλίων του το 7ο. Ο Πίτι τερμάτισε σε 26.66, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Σλοβένο Πίτερ Στίβενς με 27.09 και στην Τρίτη τον συμπατριώτη του Ρος Μέρντοχ με 27.31.

Η Μπογκλάρκα Κάπας από την Ουγγαρία τερμάτισε πρώτη στα 1.500 ελεύθερο γυναικών με χρόνο 15:50.22. Η δεύτερη και τρίτη θέση καταλήφθηκαν από δύο Ισπανίδες την Μιρέια Γκραρθία Μπελμόντε με 16:00.20 και την Μαρία Βίλας Βιδάλ με 16:01.25.

Στη σκυταλοδρομία 4x200μ. ελεύθερο ανδρών πρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν οι Ολλανδοί με τους Ντιόν Ντρέεσενς, Μάαρτεν Μπζοσκόβσκι, Κάιλ Στολκ και Σεμπάστιαν Φερσούρεν με 7:07.82.
Ακολούθησε η ομάδα του Βελγίου με 7:08.28 και στην τρίτη θέση η Ιταλία με 7:08.30