Ο Κατσίρης του Παναθηναϊκού με ανατροπή την πρωτιά!

Με συνεχείς ανατροπές έληξε ο τελικός στο πιστόλι ταχύτητας ανδρών, στους Πανελλήνιους Αγώνες σκοποβολής με τον Δημήτρη Κατσίρη του Παναθηναϊκού να κατακτά την πρωτιά στο πιστόλι ταχύτητας ανδρών.

Το Σαββατοκύριακο που πέρασε (14&15/4) διεξήχθησαν στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα και στο σκοπευτήριο Μαλακάσας Πανελλήνιοι Αγώνες Σκοποβολής.

Στο πρόγραμμα περιλαμβάνονταν τα Ολυμπιακά αγωνίσματα με πυροβόλο τουφέκι στην απόσταση των 50 μέτρων και τα αγωνίσματα των 25 μέτρων Πιστόλι Ταχύτητας Ανδρών και Sport Πιστόλι Γυναικών.

Ο Δημήτριος Κατσίρης, που μπήκε τελευταίος στον τελικό (525/600) και για πρώτη φορά συμμετείχε σε Πανελλήνιους αγώνες, κατάφερε να υπερκεράσει τους σαφώς εμπειρότερους και να κατακτήσει την πρώτη του Πανελλήνια διάκριση στο πιστόλι ταχύτητας ανδρών.

Ο επί σειρά ετών πρωταγωνιστής των εφήβων Νικόλαος Νεονάκης (ΣΚΟΡΕ) στην πρώτη του εμφάνιση στην κατηγορία ανδρών κατέλαβε τη δεύτερη θέση τόσο στον αγώνα όσο και στον τελικό.

Η αειθαλής Κασούμη σταθερά κορυφαία

Μάλλον άνετα, κατέκτησε και πάλι το τίτλο στο Πιστόλι Sport Γυναικών η Άγη Κασούμη (Α. Κασούμη ΕΑΣΟ). Μόνο στον ημιτελικό χρειάστηκε αγώνα μπαράζ με την Ανδρομάχη Μαρκογιαννάκη (ΠΑΣ) αλλά αυτός ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι δύο αθλήτριες ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση και προκρίθηκαν για τη μονομαχία του χρυσού μεταλλίου. Το σκορ του τελικού ήταν επιβλητικό για την Κασούμη, 7-1. Στον αγώνα για το χάλκινο η Μαρία Αργυροπούλου (Νίκανδρος) επικράτησε, αφήνοντας εκτός βάθρου την Πηνελόπη Τσαντούλα (ΠΣΕ) με σκορ 8-4.

Νικηφόρα η επανεμφάνιση του Λιόγρη

Ο απών του περσινού πανελλήνιου Ευάγγελος Λιόγρης (ΑΣΟ Εκάτη) επανήλθε δριμύτερος φέτος κατακτώντας δύο πανελλήνιες διακρίσεις. Χρυσό μετάλλιο στο τουφέκι πρηνηδόν και χάλκινο στο τουφέκι τριών στάσεων.