Δύο χρυσά η Ρωσία

Με τη Ρωσία να παραμένει η απόλυτη κυρίαρχος, συνεχίστηκαν τα αγωνίσματα της συγχρονισμένης κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Λονδίνου.

Οι Ναταλία Ιστσένκο και Σβετλάνα Ρομάσινα πήραν άνετα το χρυσό μετάλλιο στο τεχνικό πρόγραμμα του ντουέτου με 95.1900 βαθμούς, ακολουθούμενες από τις Ουκρανές Λολίτα Ανανάσοβα/Άννα Βολόσινα (91.7249) και τις Ιταλίδες Λίντα Τσερούτι/Κοστάντζα Φέρο (88.3564).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δίδυμες αδελφές Αλεξανδρή (η Ειρήνη-Μαρίνα και η Άννα-Μαρία), οι οποίες πήραν την πέμπτη θέση για λογαριασμό της Αυστρίας, την οποία εκπροσωπούν εδώ και ένα χρόνο. Υπενθυμίζεται ότι η Ελλάδα δεν συμμετείχε στα αγωνίσματα του ντουέτου, κατόπιν επιλογής των ομοσπονδιακών προπονητριών, ενώ το ίδιο συνέβη και με την Ισπανία.

Η Ρωσία πήρε την πρώτη θέση και στο τεχνικό πρόγραμμα του μικτού ντουέτου, με τον Αλεξάντρ Μάλτσεφ και την Μιχαέλα Καλάντσα, σε ένα αγώνισμα όπου μετείχαν μόλις τέσσερα ζευγάρια.
Το πρόγραμμα της συγχρονισμένης κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό του Λονδίνου ολοκηρώνεται το απόγευμα (18:00 ώρα Ελλάδας) με τον τελικό στο ελεύθερο πρόγραμμα του ομαδικού, όπου μετέχει και η εθνική μας.

4. Τιμοφέγεφ/Ρέζνικ (Ουκρανία) 80.4905

** Στον τελικό των συγχρονισμένων καταδύσεων ανδρών από πλατφόρμα 10μ., που ολοκληρώθηκε μετά τα μεσάνυχτα χθες, έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ Γερμανίας και Βρετανίας, που κρίθηκε στην τελευταία προσπάθεια του αγώνα.

Το χρυσό μετάλλιο πήραν τελικά οι Σάσα Κλάιν και Πάτρικ Χάουσντινγκ με 445.26 βαθμούς, με λιγότερο από ένα βαθμό διαφορά από τους… γηπεδούχους Τόμ Ντάλεϊ και Ντάνιελ Γκουντφέλοου, οι οποίοι συγκέντρωσαν 444.30β. και περιορίστηκαν στη δεύτερη θέση, αν και βρίσκονταν στην κορυφή ως την τελευταία προσπάθεια. Το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Ουκρανοί Ολεξάντρ Γκορσκοβόζοφ και Μαξίμ Ντολγκόφ με 429.75 βαθμούς.