Τον τίτλο η Χάλεπ!

Η Σιμόνα Χάλεπ επικράτησε 6-2, 6-4 της Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα στον τελικό του Madrid Open και πανηγύρισε τον πρώτο της τίτλο από τον Μάρτιο του 2015!

Η Ρουμάνα μπήκε δυνατά στον αγώνα κάνοντας break αμέσως και παίρνοντας προβάδισμα 5-1, για να κλείσει το πρώτο σετ με 6-2.

Αντίστοιχα, φρόντισε να κάνει ένα γρήγορο break με την έναρξη του δεύτερου σετ. Η Τσιμπούλκοβα κατάφερε να μειώσει σε 5-4, όμως η Χάλεπ ψύχραιμα και σταθερά κατέκτησε τη νίκη έπειτα από 1 ώρα και 20 λεπτά.

Αυτός είναι ο 12ος τίτλος καριέρας για την 24χρονη τενίστρια, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-8. Παράλληλα, εξασφάλισε 1.000 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, οι οποίοι θα την επαναφέρουν στο τοπ-5 του κόσμου.

Από την πλευρά της η Σλοβάκα αναμένεται με τους 600 βαθμούς που κέρδισε να κάνει άλμα 12 θέσεων επιστρέφοντας στο τοπ-30 του κόσμο και πιο συγκεκριμένα στο Νο 26.