Κίνεφ Κίρισι - Ολυμπιακός 10-9

Τελικά, 4ος αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στο Final-4 της Euroleague στο πόλο Γυναικών, μετά την ήττα με 10-9 από την Κίνεφ Κίρισι.

Ο αποκλεισμός από τον τελικό, δεν έδωσε την απαραίτητη ψυχολογία στις παίκτριες του Χάρη Παυλίδη στο ματς με την Κίνεφ Κίρισι και έτσι ο Ολυμπιακός αναδείχτηκε 4ος στο Final-4 της Euroleague στο πόλο Γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν εντυπωσιακά κάνοντας το 2-0 στο ματς, ενώ η Μανωλιουδάκη είχε και δοκάρι.

Η Κίνεφ μείωσε σε 2-1, αλλά η Εγκενς έκανε το 3-1 1 λεπτό πριν τη λήξη του 8λέπτου, ενώ η Ελευθεριάδου έκανε το 4-1.

Η Γκλούζινα με το δεύτερό της τέρμα έκανε το 4-2, αργότερα μπήκαν και τρίτο γκολ από τις Ρωσίδες.

Ετσι, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν έβαλε κάποιο γκολ και έχασε έδαφος.

Η Γκλούζινα με το 4ο της τέρμα έκανε το 4-4, ενώ η Σομπόλεβα έβαλε μπροστά την ομάδα της με 5-4.

Για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης ισοφάρισε με πέναλτι η Αβραμίδου το οποίο κέρδισε η Ασημάκη.

Το τρίτο 8λεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά στο σκορ με 6-5 χάρη στο γκολ της Έγκενς.

Στο ξεκίνημα του 4ου 8λεπτου, η Έγκενς έχασε πέναλτι, η Σιμάνοβιτς ισοφάρισε για τις Ρωσίδες και Γκλούζινα έβαλε ξανά την ομάδα της μπροστά στο σκορ με 7-6, ενώ η ίδια έκανε και το 8-6. Η Εμολο μείωσε σε 8-7, η Σομπόλεβα δίνει αέρα δύο τερμάτων και πάλι στην Κίρισι κι η Ελευθεριάδου μειώσει σε 9-8.

Η Σιμάνοβιτς έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων, ενώ περίπου ένα λεπτό από το τέλος η Ασημάκη μείωσε σε 10-9 και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι άλλο.