Ο Ράφα πήρε το «αίμα» του πίσω

O Ραφαέλ Ναδάλ πήρε την εκδίκηση του από τον Φάμπιο Φονίνι -για τους τρεις περσινους αποκλεισμούς του- επικρατώντας 6-2, 7-6(1) και παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Τρία χρόνια μετά την τελευταία του παρουσία στους «4» της διοργάνωσης ο Ράφα θα διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό κόντρα στον Φίλιπ Κολσράιμπερ. Ο Γερμανός απέκλεισε με 6-3, 6-1, τον Αντρέι Κουζνέτσοφ.

Σε ότι αφορά στον Ισπανό πραγματοποίησε μία ακόμα καλή εμφάνιση, παίρνοντας προβάδισμα στο πρώτο σετ με 4-0. Ο Ιταλός μείωσε σε 4-2, με τον matador, να κλείνει το σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Φονίνι «ξύπνησε» και παρότι ο Ναδάλ ξεκίνησε εξίσου δυνατά προηγούμενος με 2-0 γκέιμ, με ένα σερί 4-0, βρέθηκε μπροστά στο σκορ 4-2. Η συνέχεια βρήκε τους δύο να κρατούν το σερβίς τους, έως το 10ο γκέιμ, όπου ο Φονίνι έχασε την ευκαιρία να κατακτήσει το σετ. Ο Ναδάλ έφερε το ματς στα ίσα, οδηγώντας το στο τάι μπρέικ, όποου κάνοντας δύο μίνι μπρέικ έφτασ στη νίκη.