Ήττα για τη Σάκκαρη!

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε στον προημιτελικό του Ιstanbul Cup, γνωρίζοντας την ήττα με 1-6, 6-1, 6-2 από την Ντάνκα Κόβινιτς με 1-6, 6-1, 6-2.

Η Ελληνίδα τενίστρια παρά την ήττα της τη Δυετέρα αναμένεται για πρώτη φορά να κάνει την είσοδο της στο τοπ 120!

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη ξεκίνησε πολύ δυνατά παίρνοντας προβάδισμα 3-0, και να κλείσει το σετ με 6-1.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη στο δεύτερο σετ, με την Μαυροβούνια να αποκτά πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, παίρνοντας αυτή τη σειρά της κεφάλι στο σκορ με 5-0 και κλείνοντας το με 6-1.

Η Νο 60 στον κόσμο τενίστρια συνέχισε ηγείται του αγώνα κατακτώντας τελικά τη νίκη με 6-2.

H παρουσία της Σάκκαρη κρίνεται ως απολύτως επιτυχημένη στη συγκεκριμένη διοργάνωση, αφού πέτυχε δύο νίκες απέναντι σε παίκτριες του τοπ-100. Επίσης ήταν η πρώτη της παρουσία στα προημιτελικά διοργάνωσης WTA.