Δεύτερος τίτλος για τον Τσιτσιπά!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναδείχθηκε πρωταθλητής στο τουρνουά της Σάντα Μαργκερίτα ντι Πούλα της Σαρδηνίας, κατακτώντας τον δεύτερο τίτλο της καριέρας του σε διοργάνωση Futures.

Ο 17χρονος τενίστας νίκησε στον τελικό 6-3, 6-1 τον 25χρονος Έρικ Κρεπάλντι. Ο τελευταίος βρίσκεται στο Νο 380 της παγκόσμιας κατάταξης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι Έλληνας αθλητής στη διάρκεια της διοργάνωσης έχασε μόνο ένα σετ, στα προημιτελικά απέναντι στον Λιθουανό Λαουρίνας Γκριγκέλις, Νο 362 στον κόσμο, τον οποίο τελικά απέκλεισε με 2-6, 6-3, 7-6 (0).

Αυτός είναι ο δεύτερος επαγγελματικός τίτλος για τον Τσιτσιπά, ο οποίος τον περασμένο Νοέμβριο αναδείχθηκε νικητής στο τουρνουά Futures της Λευκωσίας.

Η εμφάνιση του Στέφανου Τσιτσιπά αναμένεται να τον βάλει στο τοπ-500 της παγκόσμιας κατάταξη, τη στιγμή που τώρα βρίσκεται στο Νο 532.