Οκτώ μετάλλια στη Σόφια

Οκτώ μετάλλια είναι ο σημερινός απολογισμός της στην πολυεθνή συνάντηση εφήβων - νεανίδων που διεξάγεται στη Σόφια της Βουλγαρίας.  

Οκτώ μετάλλια στη Σόφια

Στα πρωινά αγωνίσματα χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν ο Άλκης Κυνηγάκης και η Ηλέκτρα Λεμπλ στα 400μ. μικτή . ατομική, ενώ χάλκινο πήραν ο Νίκος Σοφιανίδης και η Ιωάννα Σαχά στα 200μ. ύπτιο και η Εθνική των κοριτσιών στα 4x100μ. μ. ομαδική.

Στα πέντα πρωινά μετάλλια προστέθηκαν τρία ακόμη το απόγευμα με τον Σοφιανίδη να ξαναπιάνει το όριο στα 100μ. ύπτιο με χρόνο 56.30, και να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ελένη Κοντογεώργου, στα 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2:35.58, ενώ τα κορίτσια στα 4x200 ελεύθερο, με χρόνο 8:31.48 κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο.  

Τα πρωινά αποτελέσματα από Σόφια
400μ. μ. ατομική (Α) Άλκης Κυνηγάκης 4:26.90 (1ος)
400μ. μ. ατομική (Γ) Ηλέκτρα Λεμπλ 4:56.97 (1η)
100μ. ελεύθερο (Α) Στάθης Μάλαμας 52.93 (6ος)
100μ. ελεύθερο (Γ) Φιλιώ Ραυτοπούλου 58.39 (6η), Κάλια Αντωνίου 58.58 (Κύπρος-7η)
200μ. ύπτιο (Α) Νίκος Σοφιανίδης 2:03.93 (3ος)
200μ. ύπτιο (Γ) Ιωάννα Σαχά 2:18.72 (3η)
50μ. πεταλούδα (Α) Στάθης Μάλαμας 26.02 (8ος)
50μ. πεταλούδα (Γ) Ιωάννα Κακαβά 29.37 (9η)
4Χ100μ. μ. ομαδική (Α) Εθνική ομάδα (Σοφιανίδης, Κυνηγάκης, Μερετσόλιας, Μάλαμας) 3:50.05 (6η)
4Χ100μ. μ. ομαδική (Γ) Εθνική γυναικών (Σαχά, Λεμπλ, Κοντογεώργου, Ραφτοπούλου) 4:18.53 (3η)

 

Τα απογευματινά αποτελέσματα από Σόφια
200μ. πεταλούδα (Α) Άλκης Κυνηγάκης 2:02.59 (4ος)
200μ. πεταλούδα (Γ) Δήμητρα Τζιώρα 2:26.69 (9η)
100μ. ύπτιο (Α) Νίκος Σοφιανίδης 56.30 (2ος)
100μ. ύπτιο (Γ) Ιωάννα Σαχά 1:04.56 (4η)
200μ. πρόσθιο (Α) Κωνσταντίνος Μερετσόλιας 2:19.74 (6ος)
200μ. πρόσθιο (Γ) Ελένη Κοντογεώργου 2:35.58 (3η)
50μ. ελεύθερο (Α) Γιάννης Γεωργαράκης 24.31 (7ος)
50μ. ελεύθερο (Γ) Δέσποινα Μαρκαντέ 27.08 (5η)
4Χ200μ. ελεύθερο (Α) Εθνική ομάδα (Νέγρης, Μάλαμας, Σοφιανίδης, Ανδρουλιδάκης) 7:42.16 (5η)
4Χ200μ. ελεύθερο (Γ) Εθνική ομάδα (Ραφτοπούλου, Κρητικού, Τζιώρα, Λεμπλ) 8:31.48 (2η).

 

Best of internet