Εκτός τελικού ο Δουβαλίδης

Ο Κώστας Δουβαλίδης έμεινε εκτός τελικού των 60μ. με εμπόδια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στο Πόρταλαντ, καταλαμβάνοντας την 7η θέση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν εκείνος που χρεώθηκε με παρατήρηση μετά την πρώτη άκυρη εκκίνηση, ενώ στην συνέχεια έφυγε κανονικά και τερμάτισε στην 7η θέση με 7.79.

Την πρόκριση στον τελικό εξασφάλιζαν οι τέσσερις πρώτοι από κάθε σειρά, με τον Δραμινό πρωταθλητή που αντιμετώπισε ένα πρόβλημα τραυματισμού (θλάση στο δικέφαλο) στη διάρκεια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου να μην καταφέρνει όπως αποδείχθηκε να επιστρέψει στην καλύτερη δυνατή αγωνιστική κατάσταση, με δεδομένο ότι το ατομικό του ρεκόρ είναι 7.60, ενώ η καλύτερη φετινή του κούρσα ήταν 7.69.