Δυνατοί οι τελικοί της 3ης ημέρας

Μπορεί να ταξίδεψε στο Πόρτλαντ ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα 60 μ., ωστόσο η αργή εκκίνηση της Ντάφνι Σκίπερς δεν της επέτρεψε να επιβεβαιώσει τον τίτλο.

Η κορυφαία σπρίντερ της τελευταίας διετίας τερμάτισε δεύτερη με 7.04, πίσω από την Πιέρ, που με 7.00 χάρισε το χρυσό μετάλλιο στην χώρα της ύστερα από οχτώ χρόνια.

7. Τα Λου (Ακτή Ελεφαντοστού) 7.29

Κάνοντας δυνατό φίνις στα τελευταία μέτρα η Σιφάν Χασάν δεν άφησε κανένα περιθώριο στις αντιπάλους της, στα 1.500 μέτρα. Η αθλήτρια από την Αιθιοπία, που τρέχει με την Ολλανδία διέσχισε τα τελευταία 300 μ. σε 45.70, ενώ τα τελευταία 100 μ. σε 15.18 και «καθάρισε» τη νίκη στην απόσταση. Η 23χρονη κατέκτησε το πρώτο της χρυσό σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και το πρώτο της χώρας στην απόσταση, από το 1985 και τη δοκιμαστική διοργάνωση του Παρισιού.

9. Ούρμπανικ (Πολωνία) 4.12.59

Η μεγάλη έκπληξη στο τριπλούν των Ανδρών έγινε από τον  Μπιν Ντονγκ, που έγινε ο πρώτος Κινέζος που επικρατεί στο αγώνισμα. Ο 27χρονος προσγειώθηκε στα 17,33 μ. και επικράτησε σχετικά εύκολα του αγωνίσματος. Δεύτερος με ατομικό ρεκόρ ήταν ο Γερμανός Χες (17,14 μ.) και τρίτος ο πολύπειρος Μπεντζαμίν Κομπαορέ. Στην τέταρτη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα, ο άλλοτε παγκόσμιος πρωταθλητής και ολυμπιονίκης Νέλσον Εβόρα.

8. Τορίγιος (Ισπανία) 16,67 μ.

Η τελευταία προσπάθεια ήταν όλα τα ...λεφτά στην σφαιροβολία των γυναικών, αφού εκεί κρίθηκαν τα δυο πρώτα μετάλλια. Το σημαντικότερο στοιχείο όμως του τελικού ήταν η πρώτη απώλεια τίτλου για την Βάλερι Ανταμς, από το 2010! Η Ανίτα Μάρτον μπορεί στην τελευταία της βολή να πέτυχε 19,33 μ., να ανέβηκε για λίγο στην πρώτη θέση βελτιώνοντας και το ρεκόρ Ουγγαρίας, ωστόσο η Μισέλ Κάρτερ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Η Αμερικανίδα έκλεισε τον αγώνα με 20,21 μ., βελτίωσε την κορυφαία επίδοση στον κόσμο και χάρισε το χρυσό μετάλλιο στη χώρα της. Η Ανταμς έμεινε στην τρίτη θέση με 19,25 μέτρα.

8. Γκάο (Κϊνα) 17,67 μ.

Τον τίτλο που κατέκτησε πριν από δύο χρόνια στο Σόποτ κατάφερε να υπερασπιστεί ο Πάβελ Μάσλακ. Ο Πολωνός ήταν νικητής στα 400 μ. με 45.44 και έγινε ο τρίτος αθλητής στην ιστορία του αγωνίσματος, που κατακτά δεύτερο χρυσό μετάλλιο. Δεύτερος με 45.59 ήταν ο ιδιαίτερα απειλητικός Αμπνταλελάχ Χαρούν με φετινό ρεκόρ.

1. Μάσλακ (Τσεχία) 45.44
2. Χαρούν (Κατάρ) 45.59
3. Λεντόρ (Τρινιτάντ) 46.17
4. Τάπλιν (Γρενάδα) 46.56
5. Εμγουερέσα (Κένυα) 46.868
6. Γκόρντον (Τρίντιταν) 47.62

Τα 400 μ. συνήθως είναι υπόθεση των ΗΠΑ, κάτι που αποδεικνύεται και από τα έξι χρυσά μετάλλια της χώρας στην διοργάνωση. Θεωρητικά και σε αυτούς τους αγώνες οι αθλήτριες των ΗΠΑ ήταν τα φαβορί. Τελικά οι Σπένσερ και Χέις περιορίστηκαν στο δύο- τρία, καθώς Ολουβακέμι Αντεκόγια είχε διαφορετική άποψη. Η 23χρονη τερμάτισε σε 51.45 και βελτίωσε το ρεκόρ Ασίας.

1. Αντεκόγια (Μπαχρέιν) 51.45
2. Σπένσερ (ΗΠΑ) 51.72
3. Χέις (ΗΠΑ) 51.76
4. Μακφερσον (Τζαμάικα) 52.20
5. Σουίτι (Πολωνία) 52.46
6 Πουτάλοβα (Σλοβακία) 54.39

Ενα ακόμη μετάλλιο πρόσθεσε στην κατοχή του ο Αστον Ιτον. Ο Αμερικανός έκανε τρία τα χρυσά του μετάλλια, καθώς μετά την Κωνσταντινούπολη και το Σόποτ επικράτησε και στο Πόρτλαντ και έγινε ο πρώτος αθλητής που καταφέρνει κάτι ανάλογο.