Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 13-5

Ο Ολυμπιακός δεν έχει αντίπαλο στο ελληνικό πρωτάθλημα, γεγονός που επιβεβαιώθηκε σήμερα, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 13-5 της Βουλιαγμένης, στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Α1 πόλο Ανδρών.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ήταν καλύτερη αγωνιστικά και, παίζοντας πολύ καλά επιθετικά, προηγήθηκε με διαφορά πέντε (5) τερμάτων στο ημίχρονο (9-4), και είχε πολύ καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω.

Στη συνέχεια, αποδίδοντας καλό πόλο στην άμυνα, οι Πειραιώτες δέχτηκαν μόλις ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας μια καλή εμφάνιση και αυξάνοντας πλέον τη διαφορά τους από τον δεύτερο ΝΟ Βουλιαγμένης στους οκτώ (8) βαθμούς.

Πρώτοι σκόρερ στον αγώνα οι Κολόμβος και Βλαχόπουλος με τρία (3) γκολ έκαστος, ενώ για την ομάδα του Κώστα Λούδη, Βουλγαράκης και Χρυσοσπάθης πέτυχαν από δύο (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 13-5

Οκτάλεπτα: 5-2, 4-2, 2-1, 2-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 2, Σμιθ 1, Δερβίσης 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 3, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 3.

Ν.Ο. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ: Βουλγαράκης 2, Χρυσοσπάθης 2, Καπότσης 1.