Ο α' γύρος του Davis Cup

Bρετανία, Σερβία, Γαλλία και ΉΠΑ ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο γύρο του Davis Cup. 

Ο α' γύρος του Davis Cup

Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα της Α' κατηγορίας:

World Group - 1ος γύρος:

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 3-1
Barclaycard Arena, Μπέρμιγχαμ, Μεγάλη Βρετανία (hard, indoor)
Andy Murray v. Taro Daniel 6-1, 6-3, 6-1
Daniel Evans v. Kei Nishikori 3-6, 5-7, 6-7 (3)
Andy Murray/Jamie Murray v. Nishioka/Uchiyama 6-3, 6-2, 6-4
Andy Murray v. Kei Nishikori 7-5, 7-6 (6), 3-6, 4-6, 6-3

ΣΕΡΒΙΑ - ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 3-2
Pionir Hall, Βελιγράδι, Σερβία (hard, indoor)
Novak Djokovic v. Aleksandr Nedovyesov 6-1, 6-2, 6-3
Viktor Troicki v. Mikhail Kukushkin 5-7, 2-6, 4-6
Djokovic/Nenad Zimonjic v. Andrey Golubev/Nedovyesov 3-6, 6-7 (3), 5-7
Novak Djokovic v. Mikhail Kukushkin 6-7 (6), 7-6 (3), 4-6, 6-3, 6-2
Viktor Troicki v. Aleksandr Nedovyesov 6-2, 6-3, 6-4

ΓΑΛΛΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ 5-0
Velodrome Amedee Detraux, Γουαδελούπη, Γαλλία (clay, outdoor)
Gael Monfils v. Frank Dancevic 6-3, 6-1, 6-3
Gilles Simon v. Vasek Pospisil 7-5, 6-3, 6-3
Richard Gasquet/Jo-Wilfried Tsonga v. Philip Bester/Pospisil 7-6 (4), 6-1, 7-6 (4)
Richard Gasquet v. Philip Bester 6-1, 7-6 (4)
Jo-Wilfried Tsonga v. Frank Dancevic 6-7 (7), εγκατέλειψε

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΗΠΑ 1-3
Kooyong Lawn Tennis Club, Μελβούρνη, Αυστραλία (grass, outdoor)
Sam Groth v. John Isner 6-7 (2), 2-6, 2-6
Bernard Tomic v. Jack Sock 7-6 (2), 6-3, 3-6, 6-4
Groth/John Peers v. Bob Bryan/Mike Bryan 3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 3-6
Bernard Tomic v. John Isner 4-6, 4-6, 7-5, 6-7 (4)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ 2-3
TUI Arena, Ανόβερο, Γερμανία (hard, indoor)
Philipp Kohlschreiber v. Lukas Rosol 3-6, 6-3, 6-4, 2-6, 6-3
Alexander Zverev v. Tomas Berdych 6-7 (6), 6-1, 6-4, 6-7 (5), 4-6
Philipp Petzschner/Kohlschreiber v. Radek Stepanek/Berdych 6-7 (7), 5-7, 4-6
Philip Kohlschreiber v. Tomas Berdych 6-3, 7-5, εγκατέλειψε
Alexander Zverev v. Lukas Rosol 2-6, 3-6, 1-6

ΒΕΛΓΙΟ - ΚΡΟΑΤΙΑ 2-3
Country Hall du Sart-Tilman, Λιέγη, Βέλγιο (clay, indoor)
Kimmer Coppejans v. Marin Cilic 5-7, 3-6, 5-7
David Goffin v. Borna Coric 6-3, 6-2, 2-6, 3-6, 6-3
Ruben Bemelmans/Goffin v. Ivan Dodig/Franko Skugor 6-7 (5), 3-6, 1-6
David Goffin v. Marin Cilic 6-4, 6-4, 3-6, 7-5
Kimmer Coppejans v. Borna Coric 6-7 (5), 2-6, 2-6

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 2-3
Ergo Arena, Gdansk, Πολωνία (hard, indoor)
Michal Przysiezny v. Guido Pella 1-6, 4-6, 6-7 (5)
Hubert Hurkacz v. Leonardo Mayer 2-6, 6-7 (3), 2-6
Lukasz Kubot/Marcin Matkowski v. Carlos Berlocq/Renzo Olivo 6-3, 6-4, 6-4
Michal Przysiezny v. Leonardo Mayer 7-6 (4), 6-7 (4), 2-6, 3-6
Hubert Hurkacz v. Renzo Olivo 4-6, 7-6 (6), 6-4

ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ 5-0
Adriatic Arena, Pesaro, Ιταλία (clay, indoor)
Paolo Lorenzi v. Marco Chiudinelli 7-6 (14), 6-3, 4-6, 5-7, 7-5
Andreas Seppi v. Henri Laaksonen 7-5, 7-6 (4), 3-6, 6-3
Simone Bolelli/Seppi v. Chiudinelli/Laaksonen 6-3, 6-1, 6-3
Marco Cecchinato v. Adrien Bossel 6-3, 7-5 
Paolo Lorenzi v. Antoine Bellier 6-3, 6-2

World Group - Προημιτελικοί: 

ΣΕΡΒΙΑ - ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Σερβία, 17-19 Ιουλίου)

ΙΤΑΛΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Ιταλία, 17-19 Ιουλίου)

TΣΕΧΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ (Τσεχία, 17-19 Ιουλίου)

ΗΠΑ - ΚΡΟΑΤΙΑ (ΗΠΑ, 17-19 Ιουλίου)

Το πανόραμα του World Group

1η Kατηγορία - Ευρώπη/Αφρική 1ος γύρος: 

ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΑ 4-1
Sala Sporturilor, Arad, Ρουμανία (hard, indoor)
Marius Copil v. Blaz Rola 7-5, 6-3, 7-6 (5)
Adrian Ungur v. Grega Zemlja 4-6, 4-6, 6-3, 7-6 (3), 6-4
Florin Mergea/Horia Tecau v. Rola/Zemlja 6-3, 7-6 (5), 7-6 (3)
Adrian Ungur v. Blaz Rola 3-6, 4-6
Marius Copil v. Tomislav Ternar 6-3, 6-3

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ 1-4
Pavilhao Vitoria Sport Clube, Guimarães, Πορτογαλία (hard, indoor)
Joao Sousa v. Gerald Melzer 6-1, 7-5, 6-2
Gastao Elias v. Dominic Thiem 6-3, 5-7, 3-6, 6-1, 6-7 (6)
Elias/Sousa v. Alexander Peya/Thiem 7-6 (6), 7-6 (4), 1-6, 3-6, 4-6
Joao Sousa v. Dominic Thiem 2-6, 4-6, 2-6
Pedro Sousa v. Dennis Novak 4-6, 3-6

ΡΩΣΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 5-0
Kazan Tennis Academy, Καζάν, Ρωσία (hard, indoor)
Andrey Kuznetsov v. Isak Arvidsson 4-6, 6-1, 6-1, 6-4 
Teymuraz Gabashvili v. Daniel Windahl 6-3, 6-1, 6-1 
Evgeny Donskoy/Kravchuk v. Johan Brunstrom/Robert Lindstedt 6-3, 7-6 (5), 6-3 
Teymuraz Gabashvili v. Isak Arvidsson 6-4, 6-0 
Konstantin Kravchuk v. Daniel Windahl 6-2, 6-2

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΙΣΡΑΗΛ 3-2 
Heroes' Square Stadium, Βουδαπέστη, Ουγγαρία (clay, indoor)
Peter Nagy v. Dudi Sela 6-2, 6-3, 4-6, 4-6, 6-1 
Marton Fucsovics v. Amir Weintraub 6-4, 6-2, 7-5 
Fucsovics/Levente Godry v. Jonathan Erlich/Sela 7-6 (2), 3-6, 7-6 (5), 7-6 (7) 
Gabor Borsos v. Edan Leshem 6-4, 4-6, 6-7 (3) 
Peter Nagy v. Amir Weintraub 7-5, 4-6, 2-6

1η Kατηγορία - Ευρώπη/Αφρική 2ος γύρος: 

ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ (Ρουμανία, 15-17 Ιουλίου)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ (Ουκρανία, 15-17 Ιουλίου) 

ΡΩΣΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρωσία, 15-17 Ιουλίου) 

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Ουγγαρία, 15-17 Ιουλίου)

1η Kατηγορία - Αμερική 1ος γύρος: 

ΕΚΟΥΑΔΟΡ - ΜΠΑΡΜΠΕΪΝΤΟΣ 5-0 
Portoviejo Tennis Club, Portoviejo, Εκουαδόρ (clay, outdoor)
Emilio Gomez v. Adam Hornby 6-0, 6-0, 6-0 
Ivan Endara v. Darian King 6-1, 6-2, 6-4 
Gomez/Giovanni Lapentti v. King/Haydn Lewis 6-4, 6-7 (7), 6-2, 6-3 
Emilio Gomez v. Seanon Williams 6-0, 6-2 
Ivan Endara v. Adam Hornby 6-0, 6-1

ΧΙΛΗ - ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 5-0 
Estadio Nacional, Court Central, Σαντιάγκο, Χιλή (clay, outdoor)
Hans Podlipnik-Castillo v. Jose Olivares 6-1, 6-1, 7-6 (4)
Gonzalo Lama v. Jose Hernandez 6-3, 7-6 (3), 7-5
Julio Peralta/Podlipnik-Castillo v. Castellanos/Hernandez 6-1, 6-1, 7-5
Christian Garin v. Manuel Castellanos 6-1, 6-2
Gonzalo Lama v. Jose Olivares 6-4, 6-0

1η Kατηγορία - Αμερική 2ος γύρος: 

ΕΚΟΥΑΔΟΡ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Βραζιλία, 15-17 Ιουλίου)

ΧΙΛΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Χιλή, 15-17 Ιουλίου)

1η Kατηγορία - Ασία/Ωκεανία 1ος γύρος: 

ΚΟΡΕΑ - ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ 3-1 
Olympic Tennis Courts, Σεούλ, Κορέα (hard, outdoor)
Seong Chan Hong v. Jose Statham 6-4, 6-3, 4-6, 7-6 (6)
Hyeon Chung v. Michael Venus 6-4, 7-5, 6-1
Duck Hee Lee/Yong-Kyu Lim v. Artem Sitak/Venus 6-7 (3), 4-6, 6-4, 4-6
Hyeon Chung v. Jose Statham 6-2, 6-4, 6-2

ΠΑΚΙΣΤΑΝ - ΚΙΝΑ 0-5
Sri Lanka Tennis Association, Colombo, Σρι Λάνκα (clay, outdoor)
Ageel Khan v. Ze Zhang 4-6, 2-6, 2-6
Yasir Khan v. Di Wu 6-3, 1-6, 4-6, 2-6
Khan/Aisam Qureshi v. Yan Bai/Mao-Xin Gong 4-6, 6-3, 3-6, 6-7 (4)
Muhammad Abid v. Di Wu 1-6, 0-6
Yasir Khan v. Ze Zhang 3-6, 0-6

1η Kατηγορία - Ασία/Ωκεανία 2ος γύρος: 

ΙΝΔΙΑ - ΚΟΡΕΑ (Ινδία, 15-17 Ιουλίου)

ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ - ΚΙΝΑ (Ουζμπεκιστάν, 15-17 Ιουλίου)

Το πανόραμα της 1ης κατηγορίας

2η Kατηγορία - Ευρώπη/Αφρική 1ος γύρος: 

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ - ΝΟΡΒΗΓΙΑ 3-2
Siauliu Arena, Siauliai, Λιθουανία (hard, indoor)
Laurynas Grigelis v. Viktor Durasovic 5-7, 6-3, 4-6, 6-4, 6-7 (2) 
Ricardas Berankis v. Casper Ruud 6-2, 6-1, 6-4 
Berankis/Grigelis v. Durasovic/Ruud 6-2, 7-6 (2), 6-1 
Ricardas Berankis v. Viktor Durasovic 6-2, 6-1, 6-0 
Lukas Mugevicius v. Casper Ruud 3-6, 3-6

NOTIA ΑΦΡΙΚΗ - ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ 5-0 
Irene Country Club, Centurion, Νότια Αφρική (hard, outdoor)

Tucker Vorster v. Alex Knaff 6-1, 6-4, 6-4 
Lloyd Harris v. Ugo Nastasi 6-1, 6-4, 6-4 
Dean O'Brien/Ruan Roelofse v. Nastasi/Mike Scheidweiler 6-3, 7-5, 6-2 
Tucker Vorster v. Tom Diederich 6-3, 6-4 
Lloyd Harris v. Alex Knaff 6-2, 6-1

ΤΟΥΡΚΙΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 3-2
Ankara Tenis Kulubu, Άγκυρα, Τουρκία (hard, indoor)
Cem Ilkel v. Dimitar Kuzmanov 7-6 (4), 1-6, 6-4, 1-6, 7-5 
Marsel Ilhan v. Alexandar Lazarov 6-4, 6-2, 6-3 
Tuna Altuna/Ilkel v. Aleksandar Lazov/Vasko Mladenov 6-7, 7-6, 7-6, 6-7, 4-6 
Marsel Ilhan v. Dimitar Kuzmanov 4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-0 
Altug Celikbilek v. Alexandar Lazarov 6-4, 4-6, 4-6

ΒΟΣΝΙΑ - ΤΥΝΗΣΙΑ 3-1 
Gradska Arena Zenica, Zenica, Βοσνία (carpet, indoor)
Mirza Basic v. Anis Ghorbel 6-2, 6-4, 6-2 
Tomislav Brkic v. Malek Jaziri 7-6 (5), 2-6, 6-7 (7), 7-6 (5), 4-6 
Basic/Brkic v. Jaziri/Skander Mansouri 6-7 (2), 4-6, 6-3, 7-5, 6-4 
Mirza Basic v. Malek Jaziri 5-7, 4-6, 7-6 (6), 7-6 (16), 6-3

ΛΕΤΟΝΙΑ - ΜΟΝΑΚΟ 3-2 
Daugavpils Olimpiskais Centrs, Daugavpils, Λετονία (hard, indoor)
Martins Podzus v. Romain Arneodo 7-6 (5), 6-4, 7-6 (6) 
Mikelis Libietis v. Benjamin Balleret 3-6, 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 
Libietis/Podzus v. Arneodo/Balleret 6-3, 6-2, 7-5 
Rudolfs Mednis v. Lucas Catarina 2-5, εγκατέλειψε
Martins Podzus v. Benjamin Balleret walkover

ΑΙΓΥΠΤΟΣ - ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 1-3
El Gezera Sporting Club, Κάιρο, Αίγυπτος (clay, outdoor)
Karim-Mohamed Maamoun v. Egor Gerasimov 2-6, 3-6, 1-6 
Mohamed Safwat v. Ilya Ivashka 7-5, 0-6, 6-3, 6-7 (3), 5-7 
Youssef Hossam/Safwat v. Alexander Bury/Gerasimov 7-6 (7), 4-6, 6-4, 4-6, 7-5 
Mohamed Safwat v. Egor Gerasimov 7-6 (2), 5-7, 5-7, 4-6

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ - ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ 4-1 
Kittilan Urheiluhalli, Kittila, Φινλανδία (hard, indoor)
Jarkko Nieminen v. Courtney John Lock 6-0, 6-0, 6-0 
Harri Heliovaara v. Takanyi Garanganga 3-6, 6-3, 4-6, 6-4, 6-4 
Henri Kontinen/Nieminen v. Mark Fynn/Lock 6-1, 6-0, 6-1 
Eero Vasa v. Takanyi Garanganga 6-7 (5), 5-7 
Harri Heliovaara v. Courtney John Lock 6-1, 6-0

ΓΕΩΡΓΙΑ - ΔΑΝΙΑ 0-5 
New Sport Hall, Τιφλίδα, Γεωργία (carpet, indoor)
Nikoloz Basilashvili v. Christian Sigsgaard 7-6 (4), 1-6, 4-6, 4-6
George Tsivadze v. Frederik Nielsen 6-7 (3), 0-6, 1-6
Basilashvili/Tsivadze v. Thomas Kromann/Nielsen 6-7 (0), 1-6, 2-6
Giorgi Javakhishvili v. Benjamin Hannestan1-6, 0-3, εγκατέλειψε
Irakli Metreveli v. Christian Sigsgaard 1-6, 1-6

 

Best of internet