Φίλιππος - Δούκας 27-22

Στις 8 νίκες έφτασε το σερί του Φιλίππου Βέροιας που νίκησε 27-22 τον Δούκα στην 18η αγωνιστική της Handball Premier.

Στο πρώτο μέρος, μετά το δεκάλεπτο ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο του ματς και με πολλές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 8-5 στο 16' και 10-6 στο 19'. Με ανοιχτή άμυνα και πίεση ο Δούκας πλησίασε 10-9 στο 23'. Στο τελευταίο επτάλεπτο ο Φίλιππος αντέδρασε, βρήκε λύσεις στην πιεστική άμυνα του αντιπάλου και ξέφυγε με 14-10 στο 27' και 17-12 στο 30'.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμά του, παρά την προσπάθεια του Δούκα να επιστρέψει. Με καλές κυρίως άμυνας παρέμεινε μπροστά και στο 46' προηγήθηκε με 24-18. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» μείωσε στο 55' στα τρία γκολ (25-22). Έχασε όμως δυο φορές την ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο και ο Σανίκης έγραψε το 26-22 στο 58'. Ο Τσιλιμπάρης κράτησε την εστία χωρίς γκολ και ο Τριανταφυλλίδης σημείωσε το 27-22 με πέναλτι.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-22
Τα πεντάλεπτα
: 2-1, 3-4, 7-5, 10-7, 12-10, 17-12 (ημχ.), 19-16, 22-18, 24-18, 25-19, 25-22, 27-22
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης 1, Ανανιάδης, Δεληγιάννης 1, Σανίκης 7, Βουτσάς 1, Καρυπίδης 5, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 2, Βεσελίβοβιτς 10.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Κιρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 2, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 3, Μανουσέλης 7, Σαμαράς, Μωραϊτης 1, Μισαηλίδης 5, Ντούνης 2, Μπάγιος, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος 1, Αραπακόπουλος 1.
Διαιτητές: Δελόγου, Θεοδοσίου Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 3/3 - 3/6