Στο Final Four ο Δούκας, έξω ο ΠΑΟΚ

Για 8η φορά σε Final Four Κυπέλλου ο Δούκας που απέκλεισε τον κάτοχο του τίτλου στην παράταση. Πρόκριση και για ΙΕΚ Ξυνή και Διομήδη.

Θύμα έκπληξης για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες εβδομάδες έπεσε ο ΠΑΟΚ με τον Δούκα να τον κερδίζει για το πρωτάθλημα, αλλά και το κύπελλο στην Αθήνα.

Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» τον Δεκέμβριο επικράτησε 25-23, στερώντας ουσιαστικά από τον «δικέφαλο» του Βορρά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αυτή τη φορά το νίκησε με 28-26 στην παράταση και του στέρησε την δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι.

Παράλληλα ο Δούκας για 8η φορά προκρίθηκε σε Final Four Κυπέλλου και θα διεκδικήσει τον 5ο τίτλο της ιστορίας του! Οι γηπεδούχοι επέδειξαν μεγάλη ψυχραιμία και είχαν πολύ πάθος και νίκησαν τον ΠΑΟΚ για 11η φορά σε 14 ματς που έχουν διεξαχθεί στο Λεκανοπέδιο της Αττικής!

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, είχε σασπένς, αποβολές και ένταση, ενώ κρίθηκε στην παράταση. Ο Δούκας έλεγχε το ματς (4-1 στο 5:13, 6-3 στο 8:26, 11-9 στο 22:50) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 14-12 υπέρ του, ενώ λίγο νωρίτερα έχασε με απευθείας κόκκινη τον βασικό τερματοφύλακα Δημήτρη Μπραουδάκη για εξύβριση σύμφωνα με τους διαιτητές.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ σε 14-14, οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα με 19-15 στο 41΄και 21-17 στο 44΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεση του και ισοφάρισε 21-21 (55:40), ενώ με σερί 5-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (21-22) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με το σκορ στο 23-23, ενώ ο «δικέφαλος» είχε την ευκαιρία του να πάρει την πρόκριση, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Αλβανός δέχθηκε μπλοκ. Στην παράταση ο Δούκας ήταν πιο αποφασισμένος και πιο αποτελεσματικός, παίρνοντας δίκαια την πρόκριση με 28-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-5, 9-8, 11-10, 14-12 (ημχ.), 16-14, 18-15, 19-16, 21-18, 21-20, 23-23 (κ.α.), 26-5, 28-26

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος, Αϊβαλιώτης 2, Χατσατουριάν 2, Κάλλης, Μανουσέλης 4, Σαμαράς, Μπραουδάκης, Μωραϊτης 2, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 8, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αραπακόπουλος 2, Αντωνόπουλος 1
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 6, Τσίλης 3, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 4, Κοκώνης 2, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 7, Τσαναξίδης 1, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κεσίδης. Τριανταφύλλου

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 29:55 Μπραουδάκης (για εξύβριση- κρατήθηκε δελτίο), 66:13 Μισαηλίδης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 8-3, πέναλτι: 2/2-2/4.

Αερωπός Έδεσσας - Διομήδης Άργους 21-30

Στο Final Four του Κυπέλλου Ανδρών προκρίθηκε ο Διομήδης Άργους για 5η φορά στην ιστορία του, αφού πήρε το πρώτο εισιτήριο επικρατώντας με 30-21 εκτός έδρας του Αερωπού Έδεσσας.

Τις προηγούμενες τέσσερις φορές (2007, 2008, 2009, 2011) οι «Λύκοι» δεν κατάφεραν να φτάσουν στον τελικό, κάτι που θα προσπαθήσουν να κάνουν το τελευταίο Σαββατοκύριακο του Φεβρουαρίου.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Διομήδη να μετατρέπει το 9-11 σε 14-21.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-7, 6-10, 9-11 9-12 (ημχ.), 11-15, 12-17, 14-21, 16-24, 18-27, 21-30

Αερωπός (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 4, Τζουβάρας Θ. 1, Κράλλης 3, Θεοδωρόπουλος 3, Δέλιος, Δημάκης 3, Αποστολίδης 2, Λιούμης, Βαφείδης, Δούγιας 2, Πίτος 2, Κυριακού 1, Πουρδάνης, Μπαγκέας
Διομήδης (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 1, Καρκαλάτος 1, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς 6, Κοροβέσης, Μούγιτς 2, Άντρεγιτς 5, Ντάσεβιτς 1, Σαμαράς, Σεϊρεκίδης 4, Λοίζος, Δάσκαλος 3, Παπαδόπουλος 5

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 1/2-2/2

Ποσειδώνας Λουτρακίου – ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ 25-28

Στο φάιναλ φορ και η ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ με ήρωα τον Μπάρμπα. Μεγάλη και ιστορική νίκη για την ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ στο Λουτράκι με 28-25, η οποία του δίνει την πρόκριση για πρώτη φορά στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών.

Η ομάδα του Παναγιώτη Ιατρούδη έλεγχε το παιχνίδι απέναντι στον Ποσειδώνα, έχοντας διαφορά ασφαλείας από το 40’ και μετά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο πρώην τερματοφύλακας του Ποσειδώνα Γιώργος Μπάρμπας που απόκρουσε πέντε πέναλτι!

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 5-5, 6-7, 7-9, 7-12 (ημχ.), 12-14, 13-18, 16-20, 18-23, 23-26, 25-28

Ποσειδώνας Λουτρακίου (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογιώργος, Κωστακίδης 4, Πέρρος 6, Τζηράς 3, Δομπρής 8, Τοκατζόγλου, Συγγάρης, Καμπούρης, Οικονόμου, Παπαδιονυσίου Κ. Τρουμπέτας, Ρασπίτσος, Αλικάκος 1, Πάβιτς 1, Ρουμελιώτης

ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Γκέρτσος, Μελετάκος, Ζαμπούνης 1, Μπάρμπας, Γκουλές 5, Κεδέρης 6, Κατσίκης, Παπακυπριανού 3, Λεωνίδας 5, Κουρέτας, Χελιώτης 3, Χάλαρης 2, Πρσκάλο 3, Παπαδιονυσίου Αν., Μανιουδάκης

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/6-3/3