Αήττητες Πολωνία και Δανία

Ολοκληρώθηκε η Α’ φάση του EURO 2016 με τους διοργανωτές και τους «Ρόλιγκανς» να ξεχωρίζουν.

Αήττητες Πολωνία και Δανία

 

Η φάση των ομίλων έφτασε στο τέλος της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών και πλέον οι ομάδες ετοιμάζονται για την κυρίως φάση από την οποία θα προκύψουν τα ημιτελικά.
Πολωνία και Δανία είναι οι μοναδικές που διατήρησαν το απόλυτο, ενώ μαζί με την Ισπανία είναι οι τρεις αήττητες ομάδες του τουρνουά.
Μαζί με την Νορβηγία –που πραγματοποιεί- εξαιρετικό τουρνουά είναι η τετράδα που αυτή την στιγμή βάσει βαθμολογίας στη Β΄ φάση είναι το φαβορί να φτάσει στα ημιτελικά.
Αντίθετα Σερβία, Ισλανδία, Σλοβενία και Μαυροβούνιο αποχαιρέτησαν την διοργάνωση, αφού κατέλαβαν τις τελευταίες θέσεις των ομίλων τους.

Η εικόνα του 12ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

1ος όμιλος (Κρακοβία)
1. Πολωνία 6
2. Γαλλία 4
3. ΠΓΔΜ 1
4. Σερβία 1

Αποτελέσματα
Γαλλία- ΠΓΔΜ 30-23
Πολωνία- Σερβία 29-28
Σερβία- Γαλλία 26-36
ΠΓΔΜ- Πολωνία 23-24
ΠΓΔΜ- Σερβία 27-27
Γαλλία- Πολωνία 25-31

2ος όμιλος (Κατοβίτσε)
1. Νορβηγία 4
2. Κροατία 4
3. Λευκορωσία 2
4. Ισλανδία 2

Αποτελέσματα
Κροατία- Λευκορωσία 27-21
Ισλανδία- Νορβηγία 26-25
Λευκορωσία- Ισλανδία 39-38
Νορβηγία- Κροατία 34-31
Λευκορωσία- Νορβηγία 27-29
Κροατία- Ισλανδία 37-28

3ος όμιλος (Βρότσλαβ)
1. Ισπανία 5
2. Γερμανία 4
3. Σουηδία 2
4. Σλοβενία 1

Αποτελέσματα
Ισπανία- Γερμανία 32-29
Σουηδία- Σλοβενία 23-21
Σλοβενία- Ισπανία 24-24
Γερμανία- Σουηδία 27-26
Γερμανία- Σλοβενία 25-21
Ισπανία- Σουηδία 24-22

4ος όμιλος (Γκντάνσκ)
1. Δανία 6
2. Ρωσία 4
3. Ουγγαρία 2
4. Μαυροβούνιο 0

Αποτελέσματα
Ουγγαρία- Μαυροβούνιο 32-27
Δανία- Ρωσία 31-25
Ρωσία- Ουγγαρία 27-26
Μαυροβούνιο- Δανία 28-30
Ρωσία- Μαυροβούνιο 28-21
Δανία- Ουγγαρία 30-22

2η φάση
1ο γκρουπ (Κρακοβία)
1. Πολωνία 4
2. Νορβηγία 4
3. Κροατία 2
4. Γαλλία 2
5. Λευκορωσία 0
6. ΠΓΔΜ 0

21/1
19:15 Γαλλία- Λευκορωσία
21:30 ΠΓΔΜ- Κροατία

23/1
19:15 Γαλλία- Κροατία
21:30 Πολωνία- Νορβηγία

25/1
19:15 ΠΓΔΜ- Νορβηγία
21:30 Πολωνία- Λευκορωσία

27/1
17:00 ΠΓΔΜ- Λευκορωσία
19:15 Γαλλία- Νορβηγία
21:30 Πολωνία- Κροατία

2ο γκρουπ (Βρότσαβλ)
1. Δανία 4
2. Ισπανία 4
3. Γερμανία 2
4. Ρωσία 2
5. Σουηδία 0
6. Ουγγαρία 0

22/1
19:15 Γερμανία- Ουγγαρία
21:30 Σουηδία- Ρωσία

24/1
19:15 Γερμανία- Ρωσία
21:30 Ισπανία- Δανία

26/1
19:15 Ισπανία- Ουγγαρία
21:30 Σουηδία- Δανία

27/1
17:00 Σουηδία- Ουγγαρία
19:15 Γερμανία- Δανία
21:30 Ισπανία- Ρωσία

*Οι δύο πρώτες ομάδες από τα γκρουπ της 2ης φάσης θα προκριθούν χιαστί στα ημιτελικά.

Best of internet