Δεν χάνει από κανέναν

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στον αποψινό (07/01) αγώνα για τα προημιτελικά του Κατάρ Όπεν, χρειάστηκε να καταναλώσει λίγη περισσότερη ενέργεια απ' ότι συνήθως, όμως ήταν εκείνος ο νικητής απέναντι στον Λεονάρντο Μάγερ.

Ο Σέρβος χρειάστηκε 1 ώρα και 33 λεπτά για να κάμψει τον Αργεντινό με 6-3, 7-5. Aν καταφέρει να σηκώσει την κούπα στο Κατάρ, κάτι που δεν κατάφερε πέρυσι, αφού γνώρισε την ήττα από τον Ίβο Κάρλοβιτς, θα πανηγυρίσει τον 6ο συνεχόμενο τίτλο του στο τουρ. Αν δε, αύριο καταφέρει να πάρει τη πρόκριση στον τελικό θα είναι ο 16ος διαδοχικός.

Αντίπαλος του στον ημιτελικό είναι ο Τόμας Μπερντιχ, ο οποίος απέκλεισε με 6-3, 6-2 τον Βρετανό Κάιλ Έντμουντ.

Σκούρα τα βρήκε και ο Ραφάελ Ναδάλ, ο οποίος πέρασε δια πυρός και σιδήρου για να καταφέρει να νικήσει τον Αντρέι Κουζνέτσοφ. Ο Ρώσος αντιστάθηκε σθεναρά, όμως τελικά γνώρισε την ήττα με  έπειτα από 2 ώρες και 7 λεπτά.

Αντίπαλος του Ράφα στον ημιτελικό είναι ο Ουκρανός Ιλία Μαρτσένκο, ο οποίος έχει κάνει και την έκπληξη της διοργάνωσης. Ο Ισπανός είχε αναδειχθεί νικητής στη διοργάνωση το 2014, με τον Ουκρανό να μην έχει προκριθεί ποτέ σε τελικό διοργάνωσης ATP.

Ο Ναδάλ φαίνεται να ξαναβρίσκει τον παλιό καλό εαυτό του, αφού αυτή είναι η 5η φορά που προκρίνεται στα ημιτελικά στις 6 τελευταίες διοργανώσεις.

«Ο Κουζνέτσοφ έπαιξε κάποιους φοβερούς πόντους, και ήταν δύσκολο να ελέγξω το ματς. Είναι αλήθεια ότι έχασα το σερβίς μου περισσότερες φορές απ΄ ότι ήθελα, αλλά πραγματικά το μόνο κακό γκέιμ που έπαιξα ήταν το 4-3 του δεύτερου σετ. Οι επιστροφές του ήταν εξαιρετικές και το επίπεδο του πολύ υψηλό. Ευτυχώς έπαιξα εκπληκτικά στο τρίτο σετ», δήλωσε ο Ναδάλ.

Ο Μαρτσένκο απέκλεισε τον Ζερεμί Σαρντί με 6-3, 7-6(3).