4ος ο Δημητριάδης, ατομικά ρεκόρ Βαζαίος και Χρήστου

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Στέφανος Δημητριάδης πραγματοποιήσε την καλύτερη -μέχρι στιγμής- εμφάνιση από ελληνικής πλευρά στο ανοικτό ιταλικό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ριτσιόνε, καταλαμβάνοντας την 4η θέση στα 200μ.πεταλούδα. Καλές επιδόσεις και από τους Βαζαίο και Χρήστου, οι οποίοι βελτίωσαν τα ατομικά τους ρεκόρ.

Ο Στέφανος Δημητριάδης τερμάτισε 4ος στη σειρά του στα 200μ. πεταλούδα και με χρονο 57.57, κατέλαβε την 4η θέση στην συνολική κατάταξη.

Εξάλλου, το μομέντουμ του Ανδρέα Βαζαίου (μετά την επίτευξη ατομικού ρεκόρ στα 50μ. πεταλούδα το πρωί) συνεχίστηκε και το απόγευμα στο πλαίσιο του ανοικτού ιταλικού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ριτσιόνε. Τόσο ο Βαζαίος, όσο και Απόστολος Χρήστου βελτίωσαν τις ατομικές τους επιδόσεις στα 100μ.ελεύθερο.

Ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρωπης 25άρας πισίνας στα 100μ. μεικτή ατομική, με 50.37, τερμάτισε πρώτος στην 4η σειρά, αφήνοντας δεύτερο τον Απόστολο Χρήστου με 50.59. Στην τελική κατάταξη ο Βαζαίος πήρε την 13η θέση, ο Χρήστου την 15η, ο Οδυσσέας Μελαδίνης (51.87) 41ος, ο Ρωμανός Αλυφαντής 47ος (με 52.65) και ο Δημήτρης Δημητρίου 48ος (με 52.99).

Ο Χρήστου κολύμπησε και στα 100μ. ύπτιο, όπου τερμάτισε 3ος στη δεύτερη σειρά και με χρόνο 56.31 κατετάγη 14ος.

Τέλος, ο Παναγιώτης Σαμιλίδης τερμάτισε στην 10η θέση στη σειρά του στα 200μ.πρόσθιο με 2:18.8 και κατετάγη 14ος.