Διομήδης - Ντιναμό 21-26

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Διομήδης πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά γνώρισε την ήττα με 21-26 στον εντός έδρας αγώνα από την ισχυρή Ντιναμό Βουκουρεστίου στον 2ο γύρο του EHF Cup.

Αν οι «Λύκοι» ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε κάποια σημεία του αγώνα θα μπορούσαν να είχαν καλύτερο αποτέλεσμα ενόψει του αυριανού (15:00) επαναληπτικού.

Ο Διομήδης αιφνιδιάστηκε στην αρχή του ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2 (13’) και 14-5 (22’), ενώ στο ημίχρονο οι Ρουμάνοι είχαν προβάδισμα 7 τερμάτων (16-9).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αργίτες διάβασαν καλύτερα το ματς και μείωσαν στο 46’ στα πέντε γκολ (15-20) σε ένα σημείο που θα μπορούσαν να σημειώσουν και άλλα τέρματα, αφού είχαν παίκτη παραπάνω.

Στην συνέχεια η ελληνική ομάδα άντεξε στην τετράλεπτη (δύο δίλεπτες για διαμαρτυρία) αποβολή του Σαμαρά και η διαφορά μειώθηκε στα τέσσερα τέρματα (18-22 στο 51’).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ντιναμό συντήρησε την διαφορά ασφαλείας και επικράτησε με 26-21.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 21-26 (9-16)
ΝΤΙΝΑΜΟ:
Ζούλφιτς 8, Ντιαό 5, Ασολτανέι 4, Ραγκότ 3, Σάντρου 3, Μπαλούτ 1, Μοκάνου 1, Βράνκοβιτς 1, Κίμπαν, Γκριγόρας, Ιρίμους, Μακάρια, Μιρονέσκου, Γκαλεχμιρζ
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Παπαδόπουλος 5, Μυλωνάς 4, Ντάσεβιτς 2, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς 2, Σαμαράς 2, Άντρεγιτς 1, Δάσκαλος 1, Μεγαλοοικονόμου 1, Σεϊρεκίδης 1, Καρκαλάτος, Κοτανίδης, Λοίζος, Μούγιτς, Σιαματάς, Τουνγκελίδης.
Διαιτητές: Φρίσερ- Κάλουνιτς (Τσεχία), κόκκινη: Ντιαό (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 7-9, πέναλτι: 4/5-1/1.