Δεν παίζεται!

Παίζοντας απολαυστικό τένις ο Ρότζερ Φέντερερ πήρε την πρόκριση για τον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον, επικρατώντας 6-4, 6-2, 6-2, του Σαμ Κουέρι.

Αυτή ήταν η 75η νίκη του Βασιλιά στο Γουίμπλεντον και 36η φέτος σε 42 αγώνες. Για δεύτερο σερί ματς ο Ελβετός χρειάστηκε λιγότερο από 90 λεπτά για να να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Αντίπαλος του Fed-Ex στο τρίτο γύρο θα είναι ο Σαμ Γκροθ. Ο Αυστραλός απέκλεισε νωρίτερα τον Τζέιμς Ντακγουόρθ με 7-5, 6-4, 7-6 (6). Γκροθ και Φέντερερ έχουν συναντηθεί στο παρελθόν μία φορά στον 2ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν, με τον Νο 2 στον κόσμο να παίρνει τη νίκη με 6-4, 6-4, 6-4.

Ο Μονφίς ξεπέρασε το εμπόδιο του Αντριάν Μαναρίνο με 7-6 (5), 6-3, 7-5 και στον επόμενο γύρο θα αναμετρηθεί με τον Γάλλο συμπατριώτη του Ζιλ Σιμόν. Αυτή είναι η 5η παρουσία του Μονφίς στον τρίτο γύρο και αν καταφέρει να βγει νικητής θα πάρει για πρώτη φορά την πρόκριση στους «16». Ο Σιμόν από την πλευρά του, απέκλεισε τον Σλοβάκο, Μπλαζ Κάβτσιτς με 6-1, 6-1, 6-7 (5), 6-1.

Ο Τζο Γουιλφρεντ Τσόνγκα από την πλευρά του επιβλήθηκε άνετα του Ισπανού Αλμπερτ Ράμος Βινόλας με 6-3, 6-4, 6-4 και στον επόμενο γύρο αναμετράται με τον Ίβο Κάρλοβιτς. Ο Κροάτης χρειάστηκε να δώσει πέντε σετ κόνταρ στον Ντολγκοπόλοφ για να καταφέρει τελικά να προκριθεί στον τρίτο γύρο. Ο Ουκρανός πήρε το πρώτο και το τέταρτο σετ, με τον Κάρλοβιτς να αντεπιτίθεται στο 5ο και καθοριστικο και με 53 άσους να παίρνει τη νίκη με 7-5, 3-6, 4-6, 7-6(4), 11-13.

Τέλος, ο Άντι Μάρεϊ κυριάρχησε στο ματς κόντρα στον Ρόμπιν Χάασε παίρνοντας εμφατική νίκη με 6-1, 6-1, 6-4, την ώρα που γνώριζε την αποθέωση από το βρετανικό κοινό. Ο κάτοχος του θεσμού το 2013 απειλήθηκε μόλις μία φορά με μπρέικ πόιντ, χωρίς να χάσει το σερβίς του. Αυτή ήταν η 22η νίκη του Σκωτσέζου σε 23 αγώνες, ενώ συμπλήρωσε τις 43 φετινές νίκες όσες και στο Γουίμπλεντον (43-8). Αντίπαλος του Μάρει στον τρίτο γύρο θα είναι ο 18χρονος Μπόρνα Κόριτς, ο οποίος απέκλεισε τον Αντρέας Σέπι, 4-6, 6-4, 6-7(3), 6-1, 6-1.