Ξανά «χρυσός» ο Στεφανουδάκης

Με συνολικά πέντε μετάλλια στις αποσκευές του επιστρέφει ο Μανώλης Στεφανουδάκης από το μίτινγκ, που φιλοξενήθηκε στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Ο Ηρακλειώτης πρωταθλητής, έριξε την αυλαία με ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό στο μίτινγκ 5th Sharjah International Open Athletics. Ο Στεφανουδάκης, βρέθηκε στην κορυφή του ακοντισμού κατηγορίας F53 έως F55, την ίδια στιγμή που ο Λουκάς Ιωάννης Πρωτονοτάριος ήταν 5ος στα 800 μέτρα κατηγορίας T36 έως Τ38.

Ο Στεφανουδάκης (F54), ο οποίος επιστρέφει στην Ελλάδα με συνολικά πέντε μετάλλια από τρία μίτινγκ στις βαλίτσες του, είχε καλύτερη βολή στα 27 μέτρα 85 εκατοστά (966 πόντους) που του χάρισε και το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα. Οι υπόλοιπες βολές του «χάλκινου» Παραολυμπιονίκη ήταν 27.47, 27.60, 27.09, 27.26 και 27.57μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Έλβιν Αστάνοφ (F54) από το Αζερμπαϊτζάν με 20.52μ. (614 πόντους) ενώ τρίτος ήταν ο Αλαά Αμπντουλσαλάμ (F53) από τη Συρία με 15.70μ. (567 πόντους).

Στον τελικό των 800 μέτρων, ο Πρωτονοτάριος (T36) είχε επίδοση 2:51.53 και έμεινε πέμπτος. Το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στον Αμπές Σαΐντί (T38) από την Τυνησία με 2:08.37.