Αποκλείστηκε το Κιλκίς

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο ΓΑΣ Κιλκίς το πάλεψε στο δεύτερο ματς με την Ραμάτ, αλλά τελικά ηττήθκε με 30-27 και αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές του διοργανώσεις

Έπειτα από ένα κακό πρώτο παιχνίδι, ο ΓΑΣ Κιλκίς ανέβασε την απόδοση του στον επαναληπτικό για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ κόντρα στην ομάδα του Ισραήλ. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο 13-12 και στο δεύτερο μέρος έλεγχε το ματς με αποκορύφωνα το 53' όταν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 25-22. Όμως στο τέλος δεν άντεξε σε αυτό το ρυθμό και οι Ισραηλίτες επικράτησαν 30-27 και πήραν την πρόκριση. Η ομάδα του Κιλκίς έχει παράπονα από τους Ελβετούς διαιτητές που έδωσαν δύο κρίσιμες δίλεπτες αποβολές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο τεχνικός του ΓΑΣ Κιλκίς Γιάννης Λαζαρίδης σχολίασε: «Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Δοκιμάσαμε προσαρμοσμένη άμυνα πάνω στα ατού των αντιπάλων μας και αυτό μας έδωσε την ευκαιρία να κερδίσουμε αρκετές μπάλες στην άμυνα. Θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί στον ημίχρονο με περισσότερα τέρματα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ρισκάραμε, αλλά δεν καταφέραμε να ανατρέψουμε την διαφορά. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια. Παίξαμε πολύ καλά και η σημερινή μας εμφάνιση μας δίνει κουράγιο για την συνέχεια του πρωταθλήματος¨