«Βροχή» τα μετάλλια στο Σουόνσι

gazzetta default image fallback

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ άνοιξε την αυλαία του στο Σουόνσι, με την ελληνική ομάδα να πανηγυρίζει μετάλλια με το «καλημέρα» και τον Γιώργο Κωστάκη να πρωταγωνιστεί.

Εξαιρετικές οι εμφανίσεις της ελληνικής αποστολής που μέχρι στιγμής έχει κατακτήσει πέντε μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο χρυσά, όλα από τον Γιώργο Κωστάκη. Ασταμάτητος ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε την αρχή από το τριπλούν, όπου με άλμα στα 13.78μ ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Χρήστος Κουτούλιας ήταν τρίτος με επίδοση στα 13.05μ.

Μια μέρα μετά, ήρθε το δεύτερο χρυσό, αυτή τη φορά στο μήκος της κατηγορίας Τ47, όπου από το πρώτο κιόλας άλμα του τέθηκε στη θέση του οδηγού και διατηρήθηκε μέχρι και το φινάλε του αγώνα. Ο Κωστάκης είχε καλύτερη επίδοση στα 6.50μ, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, ο Χρήστος Κουτούλιας λίγο έλειψε να κάνει κι αυτός δύο τα μετάλλιά του, ωστόσο έμεινε εκτός βάθρου και στην 4η θέση με 6.20μ.

Χάλκινος ο Δομγιόνι

Ένα ακόμη μετάλλιο, χάλκινης απόχρωσης ήρθε από τον Δομγιόνι. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 3η θέση στον τελικό του ακοντισμού κατηγορίας F57, με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Στην 6η και τελευταία βολή έστειλε το ακόντιο στα 31 μέτρα και 87 εκατοστά, βελτιώνοντας κατά 15 εκατοστά το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από τις 20 Ιουνίου 2014 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Δομγιόνι ήταν 31.30μ, 30.26 και 29.21μ.

Χάλκινος ο Νικολαΐδης στη σφαίρα

Το τρίτο χάλκινο κρεμάστηκε στο στήθος από τον Στράτο Νικολαΐδη στη σφαίρα κατηγορίας F20. Δύο μόλις έγκυρες βολές από τον Έλληνα αθλητή, αποδείχθηκαν όμως αρκετές για να του δώσουν μια θέση στο βάθρο των νικητών, με καλύτερη αυτή στα 13.69μ, που του χάρισε την 3η θέση.

Επίσης, ο Θανάσης Μπαράκας στο μήκος κατηγορίας T11 ήταν 4ος, ενώ οι Γιώργος Συριής και Δημήτρης Ζησίδης κατέλαβαν την 7η και 8η θέση, αντίστοιχα, στην κορίνα κατηγορίας F32.

Πανελλήνια ρεκόρ από Ναλμπάντη και Μαντούδη

Στις άλλες ελληνικές συμμετοχές, ένα πανελλήνιο ρεκόρ που κρατούσε 10 χρόνια κατέρριψε ο Ηλίας Ναλμπάντης στη δισκοβολία κατηγορίας F56. Ο πρωταθλητής του Μ. Αλέξανδρου είχε καλύτερη βολή στα 31 μέτρα και 91 εκατοστά στη δεύτερη προσπάθεια και βελτίωσε το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από τις 29/5/2004 στην Χαλκίδα με 28.84μ. Ο Ναλμπάντης, ο οποίος είχε άλλες δύο βολές πάνω από τα 31 μέτρα (31.79 και 31.74μ.), κατέκτησε τελικά την 6η του αγωνίσματος.

Νέο πανελλήνιο ρεκόρ στη σφαίρα γυναικών κατηγορίας F20, σημείωσε και η Ζωή Μαντούδη, η οποία με 11.54μ κατέκτησε την 5η θέση, ενώ παράλληλα κατέρριψε και το ρεκόρ που κρατούσε η Βαλασία Κυργιοβανάκη από τις 2 Ιουλίου 2014 στη Θεσσαλονίκη με 11.38μ. Η τελευταία, η οποία συμμετείχε επίσης στον τελικό και κατετάγη στην 6η θέση με επίδοση 11.37μ.

Τέλος, ο Λουκάς Πρωτονοτάριος σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα 400μ. κατηγορίας Τ36 με επίδοση 1:05.38, καταλαμβάνοντας παράλληλα και την 8η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, ενώ ο Μιλτιάδης Κυριακίδης ήταν 5ος στην σφαιροβολία κατηγορίας F44 με 13.54μ.

Τέταρτη η Καντζά στο μήκος

Στο μήκος των γυναικών, η Βούλα Καντζά δεν βρέθηκε στην καλύτερή της μέρα και περιορίστηκε στην 4η θέση. Η Ελληνίδα Παραολυμπιονίκης είχε καλύτερο άλμα στα 3.88μ, ενώ οι υπόλοιπες προσπάθειές της μετρήθηκαν στα 3.77μ., 3.74μ. και 3.05μ.

Στα 100μ. κατηγορίας Τ37, ο Ιάσωνας Γαντές μπορεί να πήρε την έκτη θέση, ωστόσο τη συνδύασε με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο αθλητής του Ηρόδικου κάλυψε την απόσταση σε 12.58 και κατέρριψε το ρεκόρ που είχε σημειώσει ο Οδυσσέας Μουλάς τον περασμένο Ιούνιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα του ΟΑΚΑ με 13.21.

Τέλος, ο Αριστοτέλης Μαρίνος κατέλαβε την 4η θέση στα 100μ. Τ38 με επίδοση 12.97, ενώ ο Αγγίμ-Δημήτρης Δομγκιόνι ήταν 5ος στη σφαίρα κατηγορίας F57 με καλύτερη βολή στα 10.75μ.