Οι πρώτοι τελικοί στο Γιουτζίν

Η ελληνική ομάδα στίβου έκανε δυναμικό… μπάσιμο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων του Γιουτζίν, με την Ηλιάνα Κοροσίδου και την Γεωργία Στεφανίδη να εξασφαλίζουν την παρουσία τους στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Πολύ καλές εμφανίσεις από τους νεαρούς πρωταθλητές μας που έχουν τις βάσεις για να «σταθούν» επάξια στο μεγάλο ραντεβού της κατηγορίας. Πρώτη και καλύτερη η Ηλιάνα Κοροσίδου, η οποία επιβεβαίωσε τις προβλέψεις κυνηγώντας πλέον την άνοδό της στο βάθρο των νικητών.

Η πρωταθλήτρια της σφυροβολίας χρειάστηκε μόλις μία βολή στα 62,68 μ. (4η καλύτερη επίδοση του προκριματικού), για να πάρει την πρόκριση, δείχνοντας σε εξαιρετική κατάσταση. Ο τελικός θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης (24/7) στις 3:00 ώρα Ελλάδας.

Οι 12 του τελικού: Κοροσίδου (ΕΛΛΑΔΑ) 65,34 μ., Ριντ (Μ. Βρετανία) 61,77μ., Σιοφάνι (Γαλλία) 62,77 μ., Πέτερσον (Σουηδία) 61,97 μ., Μπασκάι (Ουγγαρία) 64,79 μ., Φούρμανεκ (Πολωνία) 63,94 μ., Γκιουρατς (Ουγγαρία) 67,32 μ., Γκίμπλερ (Γερμανία) 58,65 μ., Οχάρα (Ιρλανδία) 58,98 μ., Λανό (Νορβηγία) 63,67 μ., Σαμότινα «(Ουκρανία) 68,43 μ., Στερκεντρις (Βέλγιο) 60,36 μ.

Τελικός και για τη Στεφανιδη

Παρούσα στον τελικό του επί κοντώ θα είναι και η Γεωργία Στεφανίδη. Η νεαρή αθλήτρια ολοκλήρωσε τον αγώνα της στα 4,00 μ., βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ και πήρε το εισιτήριο, χωρίς να χάσει άλμα. Στον τελικό που θα γίνει ξημερώματα Παρασκευής (25/7, 04.00), προκρίθηκαν συνολικά 14 αθλήτριες.

Στην τρίτη ελληνική συμμετοχή της πρεμιέρας, ο Μάρκος Γκιουρλιάς γνώριζε εξ αρχής, πως το έργο του στον τελικό των 10.000 μ. θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. Ο αθλητής του Μιχάλη Αναγνώστου κατάφερε ωστόσο να πετύχει το στόχο του, που ήταν να τρέξει κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (31.09.90) , καθώς τερμάτισε σε 31:09.95 και κατέλαβε την 23η θέση στο σύνολο. Το επίπεδο του τελικού ήταν ιδιαίτερα υψηλό με το νικητή, Κιπρόι Τσεπτεγκέι (Ουγκάντα) να τερματίζει σε 28:32.86, ενώ ακολούθησαν οι Τσεμπόι (Κένυα) με 28:35.20 και Κοσιμπέι (Κένυα) με 28:38.68.

Παίρνει σειρά ο Τεσσαρομάτης

Τα ξημερώματα της Πέμπτης (24/7) θα ακολουθήσει μια ακόμη ελληνική συμμετοχή για τα γαλανόλευκα χρώματα, με τον Γιώργο Τεσσαρομάτη να μετέχει στον προκριματικό του ύψους. Ο νεαρός αθλητής που γυμνάζεται με τον Αντώνη Μπόλα θα πρέπει να ξεπεράσει τον εαυτό του για να βρεθεί στον τελικό του αγωνίσματος, καθώς έχει ατομικό ρεκόρ στα 2.16μ, ενώ το όριο για την πρόκριση έχει οριστεί στα 2.19μ.