Ελλάδα – Ιταλία 9-9

Η πολυπόθητη νίκη δεν ήρθε για την Εθνική πόλο των ανδρών στην Βουδαπέστη και η ισοπαλία, 9-9, με την Ιταλία, την κατέταξε στην 3η θέση του γκρουπ, εν όψει των προημιτελικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το καταστροφικό δεύτερο οκτάλεπτο στέρησε από την ελληνική ομάδα τη δυνατότητα να πάρει ακόμη και τη νίκη και να βρεθεί στη δεύτερη θέση –όχι ότι το έργο της και σε αυτή την περίπτωση θα ήταν πιο εύκολο- αδίκησαν όμως οι διεθνείς τον εαυτό τους, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α’ Ομίλου. Πλέον, αναμένουν τον αντίπαλό τους στα χιαστί ματς της Τετάρτης (23/7) που θα είναι η Σερβία.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τους παίκτες του Σάκη Κεχαγιά που έδειχναν να έχουν τον έλεγχο προηγούμενοι με 4-2 στην πρώτη περίοδο, οι βάσεις ωστόσο δεν ήταν τόσο σταθερές και τα πάντα κατέρρευσαν στην συνέχεια. Οι Ιταλοί έφεραν τα πάνω κάτω και με ένα 4-0 μπήκαν στη θέση του οδηγού στην ανάπαυλα, χωρίς παρόλα αυτά να πάρουν διαφορά ασφαλείας.

Οι Έλληνες αντέδρασαν σωστά στην επανάληψη -παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ- ισοφαρίζοντας από 5-7 σε 7-7 με τα τέρματα των Αφρουδάκη και Βλαχόπουλου, που ήταν από τους κορυφαίους. Δραματική η τελευταία περίοδος με τις δύο ομάδες να «παίζουν» στο γκολ, τους Ιταλούς να έχουν πάντα το προβάδισμα, με τον Φιλιόλι να δίνει και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του (9-7) και τον Βλαχόπουλο να απαντά εκ νέου. Ο Γούνας ήταν εκείνος που χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην Εθνική ισοφαρίζοντας 1:47 πριν από το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Η ελληνική ομάδα με την ολοκλήρωση της α’ φάσης βρέθηκε στην 3η θέση, με το Μαυροβούνιο να περνά απευθείας στα ημιτελικά και την Ιταλία να ακολουθεί δεύτερη. Στις άλλες αναμετρήσεις του γκρουπ, οι Μαυροβούνιοι συνέτριψαν την Γεωργία με 17-2, ενώ η Ρουμανία επικράτησε με 11-8 της Ρωσίας.

Για τον Β' Όμιλο, η Γαλλία νίκησε τη Γερμανία με 8-7, η Σερβία επικράτησε της Ισπανίας με 8-6, ενώ η Ουγγαρία ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της και πέρασε στα ημιτελικά, νικώντας στο τελευταίο ματς της ημέρας και την Κροατία με 7-6

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 0-4, 3-2, 2-1
Ελλάδα (Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 2, Δερβίσης, Τίγκας, Φουντούλης, Ποντικέας, Αφρουδάκης 2, Δελακάς, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 3, Γαλανόπουλος.
Ιταλία (Καμπάνια): Τεμπέστι, Ντι Φούλβιο 2, Βελότο, Φιλιόλι 2, Τζιορτζέτι 2, Φοντέλι, Τζιάκοπο 1, Γκάλο 1, Φιγκάρι, Λουόνγκο 1, Αϊκάρντι, Μπαράλντι, Ντελ Λούνγκο