Γλυφάδα – Εθνικός 6-5

Στο μεγάλο ντέρμπι για την είσοδο στην τετράδα, η Γλυφάδα πήρε τη νίκη με 6-5 κόντρα στον Εθνικό και «κλείδωσε» την παρουσία της στα πλέι οφ της Α1 πόλο των γυναικών.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη το ματς στο κολυμβητήριο του Αλίμου για την 13η αγωνιστική με τον Εθνικό να μπαίνει δυνατά στο ματς και να προηγείται με 3-1, αλλά να παίρνει άμεση απάντηση από τη Γλυφάδα, που κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (4-4) στο ημίχρονο και να προηγηθεί με δύο τέρματα στην επανάληψη.

Προσπάθησαν οι Πειραιώτισσες για την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο γκολ, δεύτερα πριν ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 1-0, 1-1
Γλυφάδα (Αλεξία Καμμένου): Παπαϊωάννου, Κανέτι, Τσελέπη, Ιωσηφίδου, Μάμογλου 1, Οικονομοπούλου 1, Πάτρα Μ., Μιμίδη 1, Κόλλια, Παπαναστασίου, Δράκου, Πάτρα Ε., Ελευθεριάδου 3, Λούδη.
Εθνικός (Γιώργος Κατσούλης): Ναλμπάντη, Καλαργυρού, Ζέκου, Βάσιλα 1, Χυδηριώτη, Κούβδου, Μουσγκρόβ 1, Δατσέρη, Φραγκιουδάκη 2, Κανάκη, Αντωνάκου 1, Γρηγοριάδου, Καλαρρίτη.
Διαιτητές: Μπουδραμής, Παϊρακταρίδης
Αλυτάρχης: Τάσος Πολυζωγόπουλος